Šafrán nad zlato

visual-2-47c43fc3

ŠAFRÁN NAD ZLATO

Do aktuálního čísla jsme snad nemohli zpracovat jiné kosmetické téma, než jsou novinky s příměsí šafránu. Je totiž vzácnější než zlato, tedy doslova vysněnou ingrediencí. Jeho symbolika znamená „vyhýbej se nadbytku“, ale také „pouto lásky“ a „nesmíš porušit naše přátelství“. S novými produkty jistě přátelství nezpřetrháte, protože pouto si s nimi pravděpodobně vytvoříte dost silné. Šafrán v kosmetice je totiž silně návykový. Jak svou hořkosladkou vůní, tak účinky.

Kromě milánského rizota budete pravděpodobně brzy závislí i na krémech a tělových i interiérových parfémech s extraktem z této výjimečné rostliny. Gastronomie využívá blizny krokusů zbarvené do sytě oranžova, léčitelství i kosmetický průmysl a niche výrobci většinou pracují i s ostatními částmi květu. 

Šafrán zvyšuje hladinu oxytocinu, aktivuje parasympatikus, zklidňuje sympatikus, harmonizuje funkce celé nervové soustavy – tlumí úzkosti a deprese, přecitlivělost i posttraumatickou stresovou poruchu a premenstruační syndrom, má schopnost zvýšit účinek jiných léčivých bylin. Pochází z jižní Evropy a jihozápadní Asie a byl zmiňován již v egyptských papyrech. V té době se užíval zejména pro dodání síly a energie bojovníkům. Těm v těle rozproudil krev a tím je posílil a dodal jim i potřebnou odvahu. Faraoni si ho sypali na svatební lože, protože povzbuzující účiny má i v sexuální oblasti. Také v řecké mytologii představoval šafrán pouto lásky. Zkrášlujících účinků šafránu na pleť si byla vědoma i samotná Kleopatra, která si kromě proslavených mléčných koupelí dopřávala rovněž lázně se šafránovými květy. Šafrán se používal také jako líčidlo – pomalovávali se jím účastníci magických obřadů, později sloužil jako oční stíny a barva na vlasy. Již tehdy se také přidával do vzácných parfémů.

Uplynulo více než pět tisíc let a v luxusních vonných kompozicích ho můžeme stále nalézt. Například v říjnu uvedeném Crystal Saffron značky Matiere Premiere (prodává Ingredients). V novém podání je jiskřivý, zvýrazňovaný havanolidem (molekula pižma), zatímco ambroxan mu propůjčuje naprosto nezaměnitelný charakter a somálské kadidlo zase do kompozice vnáší energii a umocňuje výdrž formule. Hlavní ingrediencí je šafránový olej získávaný ze stovek tisíc sušených blizen šafránu, který se pod helénským sluncem pěstuje v oblasti severořeckého města Kozani. Právě tento olej je považován za nejkvalitnější na světě.

Saffron Absheron (by Roman Nguyen)-2

Co vlastně určuje kvalitu šafránu? Kvalita závisí především na klimatických podmínkách. Zalévání šafránu není nutné, silné srážky stačí pro vývoj kvalitních krokusů. Nejvíc vláhy rostlina potřebuje na podzim, od konce září do listopadu, kdy rozkvétá. Je pozoruhodné, že kvete jen jeden nepředvídatelný podzimní den! Nejvíce ceněný šafrán se sklízí v Itálii, ale také v Ázerbájdžánu, v oblasti Apšeron na zdejších horských pláních. A právě ten se stal inspirací pro novou edici vonných tyčinek českého parfumerského domu Pigmentarium, přírůstek do jejich Bon Voyage Incense Collection.

S marockým šafránem z Vysokého Atlasu pro změnu pracuje značka YSL Beauty. Spojením desítek let výjimečných odborných znalostí a inovací – Youth Factors Science – se jí podařilo dosáhnout revoluce v omlazování pokožky a udržení mladistvého vzhledu. Motivována starodávnými rituály krásy, kdy byl šafrán využíván jako přírodní prostředek pro rozjasnění a zkrášlení pleti, provedla značka YSL další výzkumy této mystické rostliny a zjistila, že pestíky jsou obzvláště bohaté na aktivní molekulu krocin, který má mimořádné antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, je tedy silným bojovníkem proti městským agresorům, den co den útočícím na naši pleť. Objevem bylo též zjištění, že výrazný vliv na koncentraci krocinu má nadmořská výška. Ukázalo se, že šafrán pěstovaný v komunitních zahradách YSL Beauty Ourika má dvojnásobnou koncentraci krocinu než šafrán pěstovaný v nižších polohách Maroka. A právě tento účinnější teď najdete koncentrovaný v kompletní sadě pečujících pleťových přípravků, která zahrnuje i vyměnitelné obaly a náplně do nich (pro La Crème Essentielle a L’Huile).

Kromě rozjasnění a omlazení umí šafrán s pletí provést ještě jednu věc – zklidnit ji. Tuto schopnost mají výtažky z květů (ne pestíků), čehož využívá zase kosmetický soubor přípravků Velours od Sisley. Ochranný krém, noční maska a tělový krém vyživují, činí pleť odolnější, obnovují rovno váhu lipidů a doplňují zásoby vody. Zlato v kosmetických přípravcích umí rozjasnit, ale šafrán toho dokáže ještě mnohem víc. Hlasujeme tedy pro nové motto Šafrán nad zlato!

BP-979248-img-3

ysl_dmi_skfc_or-rouge_alt-visual_still-lifes_huile_square_3000x3000px_rgb

text: Danica Kovářová | foto: archiv značek