ROZHOVOR: Veronika Ruppert

svatebky_02

ROZHOVOR I VERONIKA RUPPERT I RADIO WAVE I SVATEBKY I PODCAST I SVATBY


SVATBY V ÉTERU  

Chystáte svatbu a nadšením hltáte všechno, co se svatebních příprav a oslav týká? V tom případě si v září určitě zapněte rádio nebo stáhněte podcast do mobilu. Na Radiu Wave si totiž budete po dobu dvou měsíců moci užívat osmidílný audiodokument Svatebky, za kterým stojí novinářka a autorka pořadu Modeschau Veronika Ruppert. Zeptali jsme se Veroniky, jak se podcast o svatebních šatech natáčel i na to, co ji ve Svatebkách nejvíc překvapilo.

V září se můžeme těšit na premiéru dokumentárního podcastu Radia Wave s názvem Svatebky, jehož jsi autorkou. Jak a kdy vznikl nápad natočit tento seriál? Koncept Svatebek jsem si v hlavě tříbila během posledních dvou let. Často jsem cestovala mezi Prahou a Chicagem a díky tomu jsem viděla věci z většího nadhledu. I díky tomu jsem přišla na tenhle nápad. Jako novinářka se už přes deset let věnuji české módě a vím, jak je těžké oslovit s tímto tématem širší veřejnost. Uvažovala jsem, jak oslovit lidi mimo fashion bublinu, kteří se o módu obecně moc nezajímají, a jak jim připomenout, že i jejich oděv může mít velkou hodnotu. A došla jsem ke svatebním šatům. Podle mého názoru jsou to jedny z posledních šatů, kterými se ještě lidé snaží vyjádřit svou osobnost a životní postoje. A do kterých jsou ochotní investovat čas a peníze.

Podcast má osm dílů a jedná se o časosběr. Jak dlouho probíhalo natáčení a jeho přípravy? Veřejný casting jsme vyhlásili v listopadu 2018, v prosinci probíhal výběr a první setkávání a od ledna do července 2019 jsem natáčela. Střih a přípravy webu a všeho okolo probíhaly přes prázdniny.

Časosběrné dokumenty vůbec patří mezi oblíbený žánr posledních let. Čím si to vysvětluješ? Pro mně bylo lákavé pracovat na nějakém tématu do hloubky a delší dobu. V běžné mediální praxi musím téma vymyslet, zpracovat a odevzdat během pár dnů. Chápu, proč to tak je, ale potřebovala jsem změnu. A jsem moc vděčná, že jsem k ní díky Radiu Wave dostala příležitost. Práce na Svatebkách mě těšila a těší zatím snad nejvíc ze všeho, co jsem zkusila dělat.

svatebky_07

Název Svatebky odkazuje ke svatebním šatům, soustředili jste se jenom na příběhy vzniku svatebních šatů, nebo i na jiné svatební trendy a tradice Soustředila jsem se na pět dívek, které se chystaly na svou první svatbu v životě. Během příprav jsme se postupně poznávaly. Od prvních nápadů a zkoušek jsem s nimi natáčela až ke svatbám a během svateb a poslední setkání byla pár týdnů po obřadech, s odstupem za celým děním. Zajímalo mě, jaké mají o šatech představy a sny, co a kdo je inspiruje a ovlivňuje, jak se během celého procesu cítí. Jak přemýšlí o svém těle a oděvu, co chtějí vyjádřit a jaké strategie k dosažení svých cílů volí. 

Kdo jsou hlavní „hrdinky“ podcastu a jak jste je vybírali? Na wave.cz/svatebky jsou profily všech pěti hrdinek, které jsem vybrala ve veřejném castingu v listopadu 2018. Hledali jsme nevěsty, které se chystají na svou první svatbu v životě. Měli jsme časově vymezené, že svatby se musejí odehrávat během jara či léta 2019. Jen jednu z protagonistek jsem trochu znala už dříve, ale všechny ostatní pro mě byly úplně neznámé. Tři jsou z Prahy, jedna je z Havířova a jedna z Brna. Bylo pro mě důležité, aby byly z různých sociálních bublin, aby nebyly všechny podobné. Díky jejich povahám, příběhům, ale třeba i nářečím je od sebe jasně rozeznáte. Každá má silný osobitý příběh.

Jak důležité jsou pro české nevěsty svatební šaty třeba ve srovnání se zahraničím, nebo v porovnání se starší generací? To je otázka na rozsáhlý výzkum, který bych si určitě ráda přečetla. Při natáčení Svatebek jsem se vždy ptala na svatební šaty i maminek nevěst a ženichů. Shodou okolností většinou tvrdily, že své šaty řešily mnohem méně než dnešní nevěsty. Že je neměly bílé, ale v různých barvách a spíš jiného než klasického dlouhého střihu se štíhlým topem a velkou sukní. Šlo většinou o svatby ze sedmdesátých a osmdesátých let.

02

Ve svém pořadu Modeschau sleduješ současnou českou návrhářskou scénu a módní průmysl. Je něco, co by si čeští fashion designéři navrhující svatební šaty měli z podcastu odnést jako ponaučení nebo něco, co bys jim doporučila? Smyslem podcastu určitě není někoho poučovat, chtěla jsem spíš nahlédnout do světa módy z jiné strany, s lidmi, kteří ji běžně neřeší. A musím říct, že mě nadchla paní krejčová, která šila šaty pro nevěstu Julianu. Byla velmi zručná, praktická a rychlá a věděla, jak pracovat s materiály a střihy tak, aby podpořila postavu a siluetu. Návrháři jsou z podstaty věci zvyklí navrhovat věci, které vyjadřují jejich rukopis a sdělení. A předvedou je na přehlídce a fotografiích na hubených modelkách. Když pak mají slušivě a prakticky obléct normální ženu s nekonfekční postavou, ukáže se, že to pro ně může být velmi těžké. 

Svatební šaty si lze pořídit různě, od půjčovny po model ušitý na míru. Ukázal seriál nějakou díru na svatebním trhu nebo nějaká specifika? Myslím, že situace v Česku je dobrá, všechny nevěsty, které jsem sledovala měly několik možností, jak dosáhnout svých cílů. Strategie přitom měly různé, jedna z hrdinek jde do půjčovny, protože má jako bývalá závodní tanečnice plnou skříň drahých modelů na míru, které už jsou k ničemu. A nechce vynakládat čas a peníze sebe a dalších lidí na další šaty pro jednu příležitost. Druhá je bývalá špičková modelka a šaty chce co nejlevněji a nejrychleji. Říká, že už v životě oblékla tolik šatů, že jí na nich už vlastně moc nezáleží. Že jsou pro ni důležitější jiné věci. Další nevěsty si nechávají šít na míru a finančně i časově náročné šaty jim stojí za to. Někdo si je plánuje schovat, někdo je chce dál nosit.

08

05jpg

Dovedu si představit, že v dnešní době Pinterestu, Instagramu a podobně se nevěsty ztrácejí v přemíře inspirace a trendů. Kdo a co je nejvíce ovlivňuje a jak se s tím vypořádávají? Každý podle své povahy, někdo se nechá ovlivňovat, někdo má jasnou představu. Někdo respektuje svou postavu, někdo se snaží napasovat do nereálného ideálu z krásné fotky. Každá nevěsta chce být krásná a pro každou to znamená něco jiného.

Svatební šaty a svatba vůbec je do velké míry vizuální záležitost. Plánujete k podcastu také nějakou doprovodnou obrazovou část či další doprovodný program? Můžou posluchači Svatebky někde vidět? Na wave.cz/svatebky a na Instagramu můžete sledovat fota a videa z natáčení. V říjnu se taky sejdeme s aktérkami podcastu a designéry, krejčími a dalšími lidmi, kteří se do natáčení zapojili. Ráda bych tam i fyzicky ukázala některé ze šatů hrdinek Svatebek. 

Jak si podle tebe v současném svatebním světě vedou tradiční prvky jako závoj, podvazek či bílé šaty? Jsou na ústupu, nebo spíše naopak? Některé nevěsty jsou klasické a dodržují tradice, ale je i řada těch, které chtějí, aby jejich svatba dávala smysl hlavně jim. Tradice si proměňují, vynechávají a posouvají podle svého. Ve Svatebkách máme takové nevěsty tři z pěti.

Možná je ještě brzy se na to ptát, ale plánujete nějaké pokračování projektu Svatebky? V příštím roce bych ráda dál pokračovala v tématu osobních šatníků. Zatím jen přemýšlím o formě a možnostech, určitě by to bylo ve spojení s tématem udržitelnosti a doufám, že opět ve spolupráci s Radiem Wave.

06

Více o projektu Svatebky naleznete na www.wave.cz/svatebky

Můžete se taky přihlásit k odběru podcastu na wave.cz/podcasty

foto: archiv Veroniky Ruppert a Radia Wave | text: Adéla Lipár Kudrnová