PRVNÍ POMOC: Hostina

cwc_050117-2082

PRVNÍ POMOC I HOSTINA I PROSTÍRÁNÍ I MENU I RAUT I CATERING I RADY A TIPY


Ve svatebním dni se snoubí tradice a zvyklosti do té doby dvou různých rodin, takže když se všichni domluví na kompromisu, je to velký úspěch! Milada Janáková z cateringové společnosti s dlouholetou tradicí a bohatými zkušenostmi White Circus nám nastínila, jak se vypořádat s nástrahami slavnostního oběda i pohoštění, aby vám ani po letech tetička nevytkla, že jí chyběla svíčková a alžírská káva.

Všichni ke stolu!

Volba mezi servírovaným menu nebo rautem je otázka výběru lokace (je v daném místě dostatek prostoru na stoly a usazení všech hostů?), skladby a věku hostů a míry formálnosti celé svatby. Raut, nebo v letních měsících i BBQ, je obecně vhodný pro méně formální svatební oslavy, dále v prostorách, které nenabízí jeden velký sál a jsou členitější, a také tam, kde chceme dát hostům větší časovou svobodu, např. pokud mají malé děti. Servírovaná menu jsou formálnější, zato při nich vyniknou tradice, jako je společné jedení polévky nebo přípitky. V drtivé většině se servírovaná menu podávají v čase oběda. Večer, když je zábava volnější, se doplňují rautem.

Osobně doporučuji kombinaci obou forem – nejprve všechny hosty usadit u stolů, užít si s nimi společně předkrm a/nebo polévku a k hlavnímu chodu již připravit raut a dát jim pomyslnou svobodu, jestli chtějí rovnou sníst celý oběd nebo se ještě proběhnout s dětmi po zahradě, případně škodolibě ničit ženicha zvaním na panáka.

cwc_050117-2396

Nenechte je vyhládnout

Přihlédněte k tomu, z jaké vzdálenosti na svatbu hosté přijíždí, aby neomdlévali hladem ještě před obřadem. Občerstvení je příjemně naladí a má i praktický účinek na tělo, pokud se už v dopoledních hodinách podává přípitek. V minulosti se většinou svatebčané scházeli již dopoledne, následoval obřad a poté hostina, dnes je tento trend lehce na ústupu a svatebčané se nezřídka scházejí kolem druhé nebo třetí hodiny odpolední, jsou pozváni na svačinku, poté proběhne obřad a následuje brzká večeře a posléze ještě noční občerstvení. Myslím, že k tomu svatebčany vede jak potřeba méně formálního uspořádání, tak i ekonomická stránka, jelikož se takto dají náklady na svatbu podstatně snížit.

Stálý přísun jídla je potřeba promyslet od samého začátku, kdy hosté přicházejí. Něco malého by jim mělo být k dispozici téměř po celou dobu oslavy, a tak doporučujeme i mezi obědem a večeří ovoce nebo nějaký snack. K nejoblíbenějším „mezijídlům“ patří opékání špekáčků, stationy s čerstvě připravovanými vaflemi nebo třeba výdejna piknikových košů s malým občerstvením. Pokud čekáte, že se oslava protáhne, určitě nezapomeňte i na noční občerstvení, které se bude dobře doplňovat s nápoji nabízenými u baru. Nezřídka připravujeme na ráno ještě polévku, která všem pomůže přečkat někdy i krušné chvilky druhý den.

Každá společnost je trochu jiná a celkové množství pokrmů odvozujeme podle délky celé svatby, ale univerzálně lze říct, že množství jídla by za kratší svatbu nemělo klesnout pod 1 000 g na osobu.

Kdy, když ne teď ?

Hostiny před obřadem jsou velmi ojedinělé a není divu, jelikož se tím organizovanější část dne ještě protahuje. Zatímco při hostině po obřadu musíte hosty do jisté míry řídit pouze na samotný obřad a pak se atmosféra čím dál více uvolňuje, v opačném případě se naopak nároky na jejich soustředění ještě více stupňují. Také snoubenci mají více klidu a času se připravit na obřad, soustředit se jen na sebe a po obřadu už si užívat veselí. I tak máme zkušenost, že snoubenci toho během svatebního dne moc nesnědí, a prozatím jsem nepoznala mnoho nevěst, které by si vychutnaly svíčkovou s knedlíkem a pak si odběhly říct ano – nervy skutečně pracují a je potřeba s tím počítat, i když je člověk běžně kliďas.

Hostinu před obřadem bych doporučovala asi jen v případech, že se obřad má konat například při měsíčku – pak si umím představit příjemnou nenucenou hostinu někde v přírodě s přáteli a rodinou, kdy se všichni odeberou společně na obřad a po něm se dále slaví. Ale popravdě jsem takovou svatbu zatím nezažila – snad to ještě přijde, protože i v tom je vlastně něco symbolického.

Sezona i víra

Z podstaty naší filosofie se vždy snažíme, aby menu korespondovalo se sezonou, a mohli jsme tak hostům připravovat pokrmy z ingrediencí, které jsou v daném období v nejlepší kondici. Tohle za nás velmi dobře vymyslela příroda, která v teplých měsících nabízí suroviny svěží a lehce stravitelné a v chladnějších ty výživnější. Důležité je znát i složení hostů z pohledu národnosti, náboženství, věku a pohlaví. Každá z těchto skupin s sebou nese stravovací specifika, a jelikož na svatbách to bývá hodně pestré, je potřeba si se složením menu dát opravdu práci, aby měl každý šanci najít si položky, které mu budou vyhovovat, a zároveň aby menu působilo příjemně a bylo provázané se stylem svatby.

Libo-li krevetku?

V případě svateb se dá na diety a alergie dobře připravit, protože se jedná o rodiny a přátele a svatebčané je osobně znají, v tomto ohledu je svatební hostina čitelnější než například korporátní večírek. Určitě je potřeba, aby se na hosty s nějakým stravovacím omezením myslelo dopředu, a vždy se na to ptáme. Například vegetariánské pokrmy zahrnujeme do menu automaticky a snažíme se, aby tyto stravovací výjimky byly přirozenou součástí menu a hosté neměli pocit nějaké separace, ale mohli přirozeně konzumovat to, co jim vyhovuje a chutná.

K nejnebezpečnějším alergenům patří ořechy nebo korýši, a pokud si to snoubenci vyloženě nepřejí, v těchto případech je raději v menu vůbec nepoužijeme – lepší než nechat odvézt strýce sanitkou.Výjimkou dnes nejsou ani svatby striktně vegetariánské a z naší zkušenosti to nikomu z hostů nevadilo.

Smrt cukrem

Kousek svatebního dortu si dá asi 70 procent hostů, ale vždy je dobré mít připraveny i další dezerty (např. sorbety, které potěší i osoby s alergií na lepek a laktózu) a hlavně čerstvé ovoce. Hodně oblíbené jsou dnes sweet bary, jež mohou být připraveny stylově stejně jako svatební dort a zároveň hostům nabízí větší spektrum chutí. Potom může být svatební dort i menší nebo pouze symbolický.

white-circus5

A do druhý nohy!

Co se týká alkoholu, jistě znáte dobře své kamarády a rodinu a víte, jak za to umí vzít. Průměrně však málokdy překročí konzumace alkoholu dohromady jeden litr vína, jeden litr piva a tři koktejly nebo panáky s tvrdým alkoholem na osobu.

Na co nezapomínat? Na dostatek nealkoholických nápojů, správné nachlazení tichých a šumivých vín, dostatek ledu a skleniček, kterých je potřeba na většině našich svateb více jak 12 kusů na každého hosta, a také na dobré barmany. Není nic příjemného čekat frontu na drink, který je jen osobní variací někoho, kdo si myslí, že mojito zvládne umíchat každý.

Tvrdý alkohol bych doporučila zařadit až v odpoledních hodinách, ideálně kolem šesté. Pokud máte strach, že se vaši hosté bez alkoholu dostatečně neuvolní, lze vždy vymyslet několik variant. Nám se nejvíce osvědčilo míchat během dne nebo odpoledne koktejly založené na proseccu. Jsou lehké, mají méně alkoholu a zejména k letním měsícům se perfektně hodí.

Nikomu určitě nechceme bránit v popíjení tvrdého alkoholu přes den, ale asi všichni si uvědomujeme rizika, která to s sebou nese. V dobách, kdy jsou tak oblíbená šumivá vína nebo cidery, se lze alkoholickým excesům a společenským trapasům elegantně vyhnout.

CVC_070218_MG_0192

Nic není nemožné

Profesionální catering by si měl umět poradit téměř se vším a snad jako ve všem jsou zde limitem jen finance. Potřebujeme elektřinu, a když jí není v objektu dostatek, pronajímáme si agregáty. Opravdová nutnost je dostatek prostoru, který si dokážeme vytvořit třeba v mobilních stanech. Na omezené ploše nemůžeme pracovat dostatečně efektivně a pak přichází na řadu úprava menu, aby vše mohlo proběhnout podle představ a jídlo i servis byly v dobré kondici.

Škatulata, hejbejte se!

U rozvržení stolů z hlediska servisu není rozhodující, jestli jsou stoly postaveny do jedné tabule, nebo jako solitéry, jestli jsou kulaté, nebo hranaté. Je to spíše estetické rozhodnutí související s představou snoubenců o svatbě. Jen je nutné myslet na dostatečný průchod jak pro hosty, aby se necítili stísněně, tak i pro obsluhu. Naopak je určitě šťastnější zvolit variantu s menším počtem stolů než všechny vystavit klaustrofobickým pocitům.

Drobné přešlapy se mohou stávat ve společenské rovině při usazování hostů a na poli zasedacího pořádku. Tady je dobré důkladně promyslet, aby spolu seděli hosté, kteří si budou mít co říct, kteří mají například děti, a opatrně zvážit, kdo má sedět blíže novomanželům a kdo může být ve větší vzdálenosti.

Při servírovaném menu bych doporučovala nepouštět se do přílišných extravagancí a přizpůsobit ho složení hostů, tak aby se všichni cítili dobře a přirozeně – od starších rodinných příslušníků až po vaše kamarády. Doporučila bych menu servírované jako family style, kdy se hostům pokrmy zakládají do středu stolu a oni je společně sdílí, pomáhají si je nabírat na talíře a vše vytváří velmi přirozenou a komunikativní atmosféru.

Tipy a triky na závěr

  • Vždy si hlídejte, aby měli hosté dostatek pokrmů, aby se necítili hladoví, většinou nemají šanci si někam odběhnout a jsou plně ve vašich rukou.
  • Zachovávejte běžné stravovací standardy – jestliže se nějak zásadně mění časy, kdy se servíruje oběd nebo večeře, necítí se většina lidí komfortně.
  • Berte v potaz chutě hostů, nejen své, a respektujte stravovací zvyklosti svých hostů – neznamená to, že kvůli jednomu veganovi musí být takto postaveno celé menu, ale měl by mít šanci v menu odpovídající položky nalézt.
  • Neplánujte příliš těžké pokrmy po celý den, svatby jsou několikahodinové oslavy a hosté budou mít z těchto pokrmů pocit těžkosti.
  • Správné menu má být pestré, ale ne překombinované.

 

  • Pokud si vyberete kvalitního partnera pro přípravu cateringu, věřte mu, stejně jako vy chce, aby vše dopadlo na jedničku a všichni byli spokojení, a bude vám dávat dobré rady.

 

  • Nepřekombinujte ani program, svatební den je dlouhý a neměl by se podobat maratonu. Mezi hosty jsou přece vaši blízcí, kteří prostě jen chtějí být s vámi a oslavovat vaši budoucnost a lásku.