PRVNÍ POMOC: Svatební šaty

clanok01

PRVNÍ POMOC I SVATEBNÍ ŠATY I ŠATY I RADY A TIPY I YOORA STUDIO


Už jen kvůli šatům si spousta holčiček odmala představuje, jak se jednou bude vdávat. Vlečka aspoň pětimetrová, závoj, volány, korzet a cukrová panenka na dort je hotová. Jak je to ve skutečnosti? Z katalogů pro nevěsty mnohdy přechází zrak a najednou si tak úplně nevíme rady. Na nejdůležitější tipy jsme se proto zeptali Zuzany Kedroňové ze studia Yoora. Půjčit, nebo ušít, bílé, či šampaň? Ať v tom, holky, máme jasno! 

Krása nevylučuje pohodlí

Každá nevěsta je jiná, originální osobnost, ale všechny mají jednu věc společnou – během svého velkého dne nechtějí jen krásně vypadat, ale chtějí se zároveň cítit pohodlně. Není nic horšího, než když vás škrábe krajka nebo píchá vykukující kostice z korzetu. Důraz na pohodlí je rozhodně něco, na čem si já osobně dávám při své tvorbě nesmírně záležet. Nedělejte kompromisy a zvolte pohodlnou variantu. Těch pár minut na zkoušce v příliš těsných šatech nebo s obřím výstřihem sice vydržíte, ale představte si, kolik času ještě zbývá do půlnoci, než se převléknete, a všechny ty hodiny předtím si určitě chcete pamatovat jinak než věčné ošívání a popotahování látky. A když už jsme u těch dekoltů – rovnice čím větší výstřih, tím hezčí nevěsta, rozhodně neplatí, žádoucí můžete být i v modelu s dlouhými rukávy a stojáčkem.

Najít toho pravého – vlastně ty pravé!

Při výběru správných šatů poslouchejte především sebe samu. Mnohokrát se mi v salonu stalo, že na první setkání přišla budoucí nevěsta a s ní dalších osm kamarádek i maminka. Každá má svůj vkus, který považuje za nejlepší. A má pravdu, ale co myslíte, je nejlepší pro vás, nebo pro ni? Bolí mě u srdce, když vidím zmatenou nevěstu, která po pár minutách utlučená kopou různých názorů zvažuje, že se bude vdávat v kalhotovém kostýmu.

Je důležité nechat si poradit, ale na zkoušku vezměte jen svoje nejbližší, jejichž názoru si vážíte a víte, že vám poradí konstruktivně. Matka, sestra, nejlepší kamarádka, stylový kamarád, se kterým chodíte nakupovat oblečení a dokáže vám na rovinu povědět „tohle ne“. Hlavně však poslouchejte svoji intuici. Pokud se v běžném životě cítíte lépe v úzkých šatech, sáhněte po nich. Máte-li rádi business styl, zkuste ležérní minimalistické splývavé šaty. Pokud jste fanynkou extravagance, klidně vyzkoušejte barvy. Je dobré ujasnit si tyto základní parametry ještě před návštěvou salonu nebo svatebního ateliéru.

DSC_2422_websize

Šít, nebo půjčit?

Já osobně hlasuji pro šití. Svatba je velice emotivní okamžik, a pokud si sednete se švadlenou nebo návrhářkou, která vám šaty vytvoří na míru, může být samotný proces šití nezapomenutelný zážitek, který umocní dojem z celé svatby. Sama jsem velký romantik a nezřídka se nám s nevěstami stane, že při odevzdávání dokončených šatů dojetím obě před zrcadlem pláčeme. Jsou to krásné okamžiky, které ne vždy v neosobních prostorech půjčovny lze nažít. Jako bonus vám šaty zůstanou a můžete s nimi naložit podle svých představ. U nás v ateliéru dokážeme šaty přešít na běžné nošení, takže nemusí smutně viset ve skříni. Samozřejmě se najdou i půjčovny, kde mají krásné šaty i osobní přístup. Promyslete jen, jestli chcete šaty, které už někdo před vámi měl, a pak je pošlete dál, nebo si ze salonu koupíte nové.

Pěst na oko

Při výběru šatů je dobré myslet na to, kde se vaše svatba bude konat. Jiný typ šatů se hodí na veselku ve stylové stodole a jiný na svatbu na zámku. Plánujete-li komornější uvolněnou svatbu s obřadem na louce, v plenéru krásně vyniknou jemné, lehoučké a nadýchané šaty, ve kterých můžete bosá jako víla protancovat celou noc. Bude-li vaše svatba ve velkém stylu pro dvě stě svatebčanů a na obřad vás poveze kočár s dvojspřežím, volila bych elegantní šaty s vlečkou a závojem a k tomu lodičky nebo sandálky na podpatku.

DSC_2712

Zaslibte se doplňkům

Už dávno neplatí, že k bílým šatům patří bílé lodičky. Probuďte v sobě kreativního ducha, k bílé se stejně jako k černé hodí cokoli. Navíc nemusíte za každou cenu volit vysoké podpatky. Zažila jsem nevěsty, které kráčely k oltáři ve smaragdově zelených kotníčkových botkách nebo v sandálech s leopardím vzorem, metalických lodičkách i kožených kristuskách.

Totéž platí o ozdobách do vlasů. Na trhu je obrovské množství čelenek, věnečků nebo hřebínků. Záleží na účesu a typu šatů. Boho účes s loknami přímo žadoní o kvítky, utažený uzel na temeni hlavy vynikne s kovovou ozdobou, která zdůrazní lesk vlasů.

Určitě myslete i na výkyvy počasí. Abyste měly čím si zakrýt ramena (pokud nechcete svléknout ženicha ze saka), stačí vlněný svetřík nebo háčkovaný šál, případně pončo. Hodí se na cestu z auta do kostela či obřadní síně, a oceníte ho, kdyby se navečer ochladilo.

Už máte ve výběru šatů o něco jasněji? Pokud uvažujete o modelu ušitém jen a pouze pro vás, můžete si prostřednictvím našeho rozhovoru se Zuzanou Kedroňovou ujasnit některé další detaily toho, jak to ve svatebním salonu probíhá. Za poslední dva roky, kdy tvoří pod oficiální značkou Yoora, se v jejím salonu vystřídaly desítky nastávajících nevěst.

Kdo pozdě chodí…

Šaty na míru vyžadují delší dobu ke zhotovení. Ideální doba na počátek příprav je osm až deset měsíců před svatbou. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že nevěsty za mnou přicházejí zhruba půl roku před svatbou. Najdou se samozřejmě i ženy, které nechávají volbu svatebních šatů na poslední chvíli, pak je třeba švadleně pomoci kvůli zkouškám alespoň časovou flexibilitou, aby se celý proces dokázal vtěsnat do několika týdnů.

IMG-2683

Tisícovka sem, tisícovka tam

Rozhodně je vhodné probrat cenu šatů hned na první schůzce. Alespoň orientačně. Já uvádím rozmezí, v jakém se vytvoření svatebního modelu pohybuje, rovnou na webových stránkách. A nevěsty se většinou o ceně informují ještě před prvním setkáním. Na osobní schůzce už si jen cenu a představu potvrdíme.

Něco za něco

Jen dvakrát nebo třikrát za dobu mé práce se mi stalo, že jsem musela dopodrobna obhajovat cenu za ušité šaty. Je asi pochopitelné, že ne každý si uvědomuje, v jakých cenových relacích se mohou svatební šaty na míru pohybovat. Svatba je výjimečná událost, mnohdy prožitá jedinkrát za život. A naše ručně šité šaty nevznikají na běžícím páse. V jejich ceně je zahrnutý nejen přírodní certifikovaný materiál a čas strávený s přípravou a návrhem, ale také individuální přístup, návrhy na míru a minimálně tři až čtyři zkoušky.

IMG-0046

IMG-4789

Do detailu

Nevěsty mě obvykle kontaktují přes formulář na webu, popřípadě přes sociální média. Většina jich už v tu chvíli ví, o který model má zájem, a zeptá se orientačně na cenu nebo dostupnou velikost. U sebe v ateliéru mám všechny modely ze svých kolekcí k dispozici na vyzkoušení ve velikostech 36–40. Brzy je doplní i kolekce plus size. Na první schůzce si dáme voňavou kávu a probereme koncept svatby, datum, nevěstiny představy i její finanční limit. Řekneme si, jak to bude probíhat, a jdeme zkoušet. Snažím se, aby si nevěsty vždy vyzkoušely víc typů šatů, protože se stává, že se osvědčí úplně jiné šaty než ty vysněné. Vlastně to bývá skoro pravidlo. Když společně vybereme buď existující model, případně jeden z návrhů vytvořených na základě požadavku, vezmu nevěstě míry, podle kterých ušiju zkušební model z bavlněného plátna. Tento krok slouží k tomu, aby se vychytal přesný střih a zároveň si nevěsta udělala představu o tom, jak budou šaty vypadat a sedět. Když všechno sedí, jak má, tvoří se už z finálního materiálu, ať už je to mírumilovné hedvábí, bio bavlna, bambusový satén nebo certifikovaná vlna. Dohromady jsou zapotřebí minimálně tři až čtyři zkoušky. Detaily jako krajky, ozdoby nebo délku ladíme na poslední zkoušce. 

Férová cena

Nevěsty se nemusí bát, že by se původní cena nějak dramaticky zvýšila. Menší úpravy, jako je délka rukávu, hloubka výstřihu nebo změny ve zdobení šatů, jsou zahrnuté už v prvotní ceně. Pokud dojde na větší změny, třeba výměnu látky, přidání dlouhé vlečky, sukně a podobně, cenu vždy konzultuji s nevěstou předem.

IMG-5935

Šaty pro budoucí generace

Zhruba polovina nevěst si nechává šaty na památku, ta druhá se rozhodne dát je přešít na společenský model. Těší mě, když šaty získají nový život i po svatbě, ale úplně chápu sentimentální důvody, proč je zachovat, například pro dceru.

Té sluší to a té zas tohle

Matný žoržet sluší všem typům postav. S lesklým saténem bych byla v případě pochybností o postavě opatrnější. Satén je lesklý, a pokud jsou šaty navíc vypasované a přiléhavé, zvýrazní klidně i špatně zapnutou podprsenku nebo přetočené spodní prádlo.

PERFECTWEDDING-1078

b974fceb-7106-477b-ae9b-6f396a779dbe

Nebát se a mluvit

Na každou zkoušku se dobře vyspěte. Když si rozpracovaný model obléknete, je nesmírně důležité upřímně říct, jak se cítíte. Svěřte se s nápady na úpravu, dokud to jde. Z dlouhého lze udělat krátké, ze širokého užší. Jakmile se látka ustřihne, už dá práci ji znovu nastavit. Když se vám cokoli nezdá nebo byste raději rukáv s manžetou než bez ní, nenechávejte si to pro sebe. Dá se tak předejít nedorozuměním. Zkoušky jsou právě od toho, aby se tyto drobné vady na kráse včas odstranily. Na hotové šaty se už velmi těžko přišívá vlečka a z krátkého rukávu vykouzlit dlouhý je taky oříšek. 

Češky vs. Slovenky

Jsem velmi vděčná za to, že můj ateliér navštěvují samé úžasné ženy. S mnohými udržujeme kontakt i po svatbě a přátelíme se. Pražský showroom jsem otevřela teprve na začátku letošního roku, kdežto se slovenskými nevěstami jsem v kontaktu denně, a tak nemůžu ještě tolik zobecňovat. Ale všechny mé nevěsty jsou stylové dámy, které si dávají záležet na detailech. Snad jediný rozdíl bývá ve velikosti svateb. Mám pocit, že české nevěsty víc řeší prostor a výzdobu a radši si vystrojí svatbu v užším kruhu rodiny a přátel, zatímco na Slovensku se pořádají velké svatby pro víc než sto hostů se zábavou až do rána. Ale pokud jde o šaty, česká i slovenská nevěsta dotáhne svůj výsledný styling na sto procent.

 

ff07a2bf-40cc-49ba-84d4-5d44691e946f

07558caf-6b9d-4221-b69e-ef31154e9ffc

text: Zuzana Kedroňová a Helena Stiessová | foto: Yoora studio