Výroba šperků u Korbičky

_DSC8286

KROK ZA KROKEM I KORBIČKA ŠPERKY I LUBOŠ KORBIČKA I ZLATNÍK


Ručně dělaný šperk je jako poklad, který vám přinese radost doslova na celý život. Zajímá vás, jak takový unikát vzniká? Než si slavnostně navléknete nový prsten, předchází tomu návrh samotného šperku a poté precizní práce u zlatnického stolu. Zlatník potřebuje pečlivé, trpělivé a zručné ruce, a především soustředěnou mysl. Do tajů ušlechtilého řemesla pronikneme v doprovodu brněnského šperkaře Luboše Korbičky. Málokterý zlatník dokáže přetvořit sny ve skutečnost, ale v dílně nedaleko slavné Vily Tugendhat se to pod vedením mladého zlatníka děje. Luboš Korbička dělá čest svému řemeslu a ochotně otevře dveře každému, kdo se o svůj šperk zajímá dřív, než se jím ozdobí.

Na počátku všeho je návrh, který se dá do detailu vymodelovat v počítači. Od návrhu se odvíjí další práce: kousek drahého kovu se nejprve musí ručně vyválcovat do potřebné délky a tloušťky. Ke zlatnictví neodmyslitelně patří oheň: pomáhá zlatníkovi, aby materiál zůstal poddajný a tvárný. Po takzvaném žíhání je zlato zase na chvíli ochotné spolupracovat.

_DSC8321

_DSC8146

_DSC8165

_DSC8169

_DSC8172

Oheň společně s pájkou dokáže spojit dva konce takzvané šíny k sobě. A hle, zrodil se kroužek. Dobře udělaný spoj je nesmírně pevný. Ke tvarování dokonalého kruhu o správném průměru pomáhají zlatníkovi různé nástroje a dohlíží na to zkušené oko.

_DSC8198

Pilování drobnými jehlovými pilníčky patří k základním dovednostem každého zlatníka. Docílí se tak hladkého povrchu, ale i nejrůznějších dekorativních tvarů. Pokud bude prsten zdobený drahými kameny, je potřeba jim vytvořit pohodlné a pevné lůžko. Tady jde o setiny milimetru.

_DSC8219

_DSC8226

Když je šperk nachystaný k finální úpravě, ujme se ho takzvaný fasér neboli člověk specializovaný na vsazování kamenů. Do připravených otvorů zapadá postupně jeden drobný briliant za druhým. Je to mravenčí práce a není tu prostor pro chybu.

_DSC8299

Černé ruce zlatníka vydaly další vzácný a blýskavý poklad. Hotový pár snubních prstenů už čeká na nevěstu s ženichem, kteří si je vymění a vtisknou jim svůj příběh. V dílně Luboše Korbičky na jedinečných klenotech pracují tři zlatníci a jeden fasér, návrhů se ujímá sám majitel a pro kvalitní kameny neváhá letět přes půl světa. Takový šperk budete nosit hrdě a s láskou.

_DSC8258

_DSC8362

text: Helena Stiessová | foto: pro MILE Petra Herníková | partner článku: Korbička Šperky