1/4 Ten pravý oblek! Krejčovství The Owners představuje archetypální vzorce, které vám pomohou s výběrem

DSC_0988 kopie

SVATEBNÍ OBLEK | ŠITÍ NA MÍRU | KREJČOVSKÝ ATELIÉR | ARCHETYP


Nevěsty berou svůj svatební oděv velmi vážně. Celý proces realizace „šatů snů“ bývá náročný na čas, energii i představivost. Zatímco ženichové se často spokojí s nejméně „bolestivou“ variantou – výběrem obleku z konfekce. Zcela zřejmě to má co do činění s našimi rozdílnými náturami muže a ženy. Není to přece jen škoda? Svatba je krásnou příležitostí, kdy investovat do obleku na míru, který bude souznít s vaším charakterem a vydrží vám navěky. Své o tom ví zakladatel krejčovského salonu The Owners Michal Trnka, který si pro vás připravil čtyřdílnou sérii článků o svatebních oděvech. Před vámi je první z nich, ve kterém Michal poodhaluje elegantní strategii, díky které si v ateliéru The Owners vyberete ten pravý oblek mávnutím ruky. 

ARCHETYP ŽENICHA typ n.1 TUXEDO

The Owners, krejčovský ateliér, který je tak osobní, jak je to jen možné. Do našeho ateliéru si  chodí muži a ženy pro oblečení na míru. Ne pro prefabrikát, který vymyslel někdo, kdo je na míle daleko a od svého zákazníka i od jeho potřeb a představ.  

Podle nás neexistuje nic víc osobního, intimního a s tak specifickými představami a potřebami, jako je svatba. Vyznat se ale v tak velkém množství informací, možností, papírů a zařizování může být pro některé páry vysilující. Takže když se pak dostane na řadu ženich a jeho oblečení, často to skončí kompromisem právě v podobě konfekčního prefabrikátu, který má s ženichovou osobností jen málo společného. Sami pro sebe se teď zamyslete. Po tom, co jste detailně vybrali květiny, barvy, ubrusy, jídlo, hudbu, dort, svatební šaty a mnoho dalšího, vážně by se měl jeden z hlavních aktérů ve svůj významný den spokojit s kompromisem? Pokud byla vaše odpověď ne, pak rozhodně čtěte dál a těšte se i na další články.  

Připravili jsme si totiž pro vás čtyřdílný speciál na téma oblečení pro hlavní aktéry svatby. V krejčovině se pohybujeme už téměř deset let a tak nám rukama prošlo už opravdu velké množství svatebních páru s požadavky, které by vás možná ani ve snu nenapadly. I přesto, že byla každá svatba specifická a neopakovatelná, našli jsme mezi nimi při jejich oblékání několik podobných rysů a přetavili je do našich Archetypů. Díky nim jsme tak schopni v prvním kole ženichům a nevěstám usnadnit výběr a směr, kterým se chtějí ve svých outfitech vydat. 

DSC_0873

Dnes si představíme první z Archetypů. Ten nejformálnější, který jsem nazvali The Tuxedo. Jak už název napovídá, tenhle typ ženicha se na svatbách objevuje ve všech myslitelných variantách smokingu. Formálnost tohoto typu oblečení nejlépe zapadá do hodně elegantních nebo luxusnějších typů svateb. Nemusí jít rovnou o svatbu v kompletně pozlacené katedrále s afterparty v Monaku na jachtě. Krémový smoking se sakem z lehké vlny a lnu se například skvěle hodí k Toskánskem inspirované elegantní svatbě.  

Smoking ve svatebním pojetí se rozhodně nemusí držet je černé. Pro klasickou eleganci můžete sáhnout po půlnoční modré, pro barevnější a přesto stále elegantní svatbu se nebojte zvolit výraznou barvu smokingového saka a zbytek outfitu nechte v čisté černé, tak jako to udělal při své letošní svatbě náš kolega Matěj. Máte konkrétní barvu svatby? Klidně ji otiskněte do ženichova oblečení. Letní světle modrá varianta smokingového saka znamená jediné. Nikdo nebude pochybovat o tom, kdo je tady ženichem. 

Smoking jako takový má svá jasná pravidla. Černou lesklou klopu saka a potažení kapes i knoflíčků, lesklý lampas (pruh) na boku kalhot, lakované boty a tak dále. Při svatbě berte tahle pravidla spíše jako směr a usnadnění rozhodování. Už dlouho se i mimo svatby používá dress code s názvem creative black tie, tedy outfit inspirovaný smokingem, který ale záměrně porušuje některá z pravidel. Nejčastěji jej najdete na červených kobercích při předávání filmových cen a v Cannes. I vy se tak můžete rozhodnout, že nechcete černé lesklé klopy a lampas na kalhotech. Díky vynechání těchto dvou detailů bude snažší zařadit sako a kalhoty do vašeho každodenního šatníku. 

DSC_1090

Co se materiálu na smoking týká, tak ani tady nejste ničím limitováni. Snad jedině počasím a ročním obdobím. I v původním smokingu mají materiály svoje místo. Klasický černý smoking bývá ve většině případů z vlny. Tedy klasického oblekového materiálu. Oproti tomu bílý nebo krémový smoking, který můžete znát z filmů, se často používá v teplejším podnebí a v létě. Proto je světlé barvy a z lehčího materiálu. Tradičně z kombinace vlny, hedvábí a lnu. I vy si tak můžete vybrat materiál, který vám bude nejlépe vyhovovat a bude splňovat nejen koncept svatby, ale i teplotní podmínky. Takže pokud jste například fanoušky podzimu a chystáte se mít svatbu až v říjnu, může být vaše smokingové sako klidně z anglického tweedu. 

Tak co, bude váš svatební outfit právě The Tuxedo, nebo se náš nejformálnější Arechetyp necítíte? Nezoufejte, svatba je o vás a musí splňovat vaše představy a stejně je musí splňovat i oblečení, které budete mít v ten den na sobě. Už brzy vám představíme další z Archetypů a třeba právě on bude ten pravý. Pokud byste ale už teď chtěli nasměrovat, můžete si se svojí nastávající u nás na webu v sekci svatba vyplnit krátký dotazník a my vám pošleme osobní Archetyp do e-mailové schránky. 

DSC_1094

DSC_1085

text: Michal Trnka | foto: archiv The Owners | patrner článku: The Owners