Šperk jakožto dar trvalé hodnoty

Ana JakÁ 06 @ana.jaks.pictures 

DARY | AUTORSKÝ ŠPERK | YOURNIA | VIKA MAYZEL | LA DOMINIQUE


Vánoce – vůně vanilky, hřebíčku a mandarinek. Ztichlá krajina pocukrovaná sněhem. Palčáky a kornout kaštanů. Pospolitost a dobrá nálada při pečení cukroví. Pohádky a koledy. Pokaždé si říkáme, že tento rok to bude jiné, že si advent a svátky už opravdu užijeme v klidu a v pohodě. Bez stresu. Je to přece „the most wonderful time of the year“, jak se zpívá… Něco se vždycky zlomí, a ať chceme, nebo ne, klid je ten tam a začíná nejhektičtější kolotoč celého roku. Aby tomu tak nebylo a abyste do toho předvánočního shonu nemuseli spadnout i vy (nebo alespoň ne až po uši), přinášíme vám pár tipů na dárky. Konkrétně na autorský šperk od designérek, které jsme vám tento rok již představili v našem tištěném časopise Yournia, Vika Mayzel a La Dominique.

Yournia

O značce Yournia jste se mohli dočíst v tištěném magazínu číslo 13. Tato značka ručně kompletovaných šperků vznikla pod rukama tatérky Nikol Řezníčkové. Jak jsme v Mile už před časem zmiňovali, koncepce této značky je založena na síle, a chcete-li, i magii přírodních materiálů – jde především o minerály a jejich léčivé účinky. Náhrdelníky, náramky, náušnice, prstýnky – každý z těchto šperků se pyšní přírodní perlou nebo dohladka vybroušeným minerálem. Šperky něžné, jemné, elegantní, a přitom dodávající svým majitelkám odvahu a energii. Jsou jako talismany pro štěstí. A právě potřeba mít takový talisman stále při sobě stála v roce 2020 na začátku tohoto dobrodružství. Ale jak vybrat ten pravý? A jaká souvislost pojí minerály a znamení zvěrokruhu? I to se můžete dočíst na e-shopu značky.

8P7A6680

DSC09760 2

Vika Mayzel

I se šperkařkou Vikou Mayzel už jsme měli čest spolupracovat a velice rádi její značku řadíme mezi tipy na vánoční dárky. Vika se narodila na Ukrajině a do Izraele emigrovala v mladých letech. Její život a tvorba se ale momentálně odehrává v Praze. Je tvůrkyní originálních, minimalistických šperků, klade velký důraz na symboliku, místy prodchnutou židovskými tradicemi. K její tvorbě patří i výroba šperků na zakázku – důležité je pro ni osobní setkání, při kterém může s klienty probrat jejich představy do detailů tak, aby výsledný šperk co nejlépe vystihoval jejich přání. Pokud hledáte moderní a neotřelý šperk, který doplní a podpoří vaši osobnost, můžete Viktorii navštívit v jejím ateliéru v centru Prahy. Na webových stránkách najdete rezervační formulář, kde si schůzku můžete předem rezervovat.

ph_julie_orlova

zoe rings_archiv znacky

La Dominique Jewelry 

Ani s touto značkou se v Mile nesetkáváme poprvé. Stojí za ní Dominika Bočková, absolventka průmyslového designu Fakulty architektury ČVUT. Tato sympatická designérka se dlouhodobě zajímá také o módu a módní design. Jak sama říká – šperku se zatím věnuje relativně krátce, ale naprosto mu propadla. A z její tvorby je nadšení znát – pracuje rukama a srdcem; výsledkem je pak autorský šperk, přenášející sílu na svého nositele. Inspiraci čerpá Dominika všude kolem sebe, stěžejní je pro ni příroda, historie nebo minimalismus. Vybírat zatím můžete ze dvou kolekcí: kolekce Gi, pro kterou byl inspirací vějířovitý tvar listu jinanu dvoulaločného (Ginkgo biloba), a kolekce Triga, ve které čerpá z období antiky. V obou kolekcích najdete šperky jak jemné a decentní, tak i šperky výrazné povahy pro nevšední příležitosti. To vše na webových stránkách autorky.

Věříme, že vám naše tipy na vánoční dárky pomohou a třeba se i rozhodnete investovat do autorského šperku, který jen tak někdo nemá a který zaručeně potěší každou ženu.

Karol°na Ketmanov† 07 foto @karolina_ketmanova model - Dominika Julisov† @domijulisova

Karol°na Ketmanov† 08 foto @karolina_ketmanova model - Dominika Julisov† @domijulisova

text: Zuzana Novoborská | foto: archiv Yournia, Vika Mayzel, La Dominique Jewelry