ROZHOVOR: Zuzana Kubíčková

EmptyName124

ROZHOVOR I ZUZANA KUBÍČKOVÁ I MÓDA I ŠATY I AUTORSKÁ TVORBA


Klasická silueta přetrvá 

Zuzana Kubíčková vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Absolvovala stáže v Paříži, Reykjavíku a Miláně a získala cenu Módní návrhář roku 2012, kterou uděluje Akademie designu ČR. 

V roce 2012 otevřela showroom a od téhož roku vytváří pravidelné sezonní kolekce (jaro/léto, podzim/zima). Od roku 2015 sídlí její ateliér a showroom na pražských Vinohradech v Mánesově ulici.
Zuzana se v hojné míře věnuje zakázkové tvorbě – její zákaznice nejčastěji přicházejí pro svatební či společenské šaty. Návrhářka pracuje se siluetami, které lichotí ženským křivkám, propracovává detaily, látky zdobí korálky, perlami, peříčky či výšivkami. V jejím portfoliu lze nalézt také doplňky: psaníčka, peněženky či spodní prádlo, k němuž se Zuzana staví jako k nedílné součásti oděvu tvořící společně se všemi vrstvami jeden celek. Ke svým kolekcím proto mimosezonně navrhuje i linii luxusního prádla v limitovaných edicích, které doplňují elegantní pyžámka, župánky a smyslné doplňky, například rukavičky.

Svou tvorbu pravidelně prezentuje na týdnech módy, kde jsou její přehlídky mimořádnou dramaturgickou a scénickou událostí. Dlouhodobě také tvoří kostýmy pro burleskní tanečnici Miss Cool Cat a moderní pohybové divadlo Pulsar. V březnu 2018 uvedla vedle své základní značky ZUZANA KUBÍČKOVÁ sesterskou značku POP, která nabízí nadčasový dámský šatník pro tři generace žen.

IMG_3737

Chtěla jste vždycky navrhovat svatební šaty? Lákalo mě to už vlastně od střední školy. Ale nešlo mi ani tak o svatbu jako takovou, ale hlavně o estetiku klasické krásy, která se ve svatebních šatech zhmotňuje. Žena, ať už se obléká ve svém běžném životě jakkoli, ať má jakýkoli přístup k módě nebo k věcem, tak na své svatbě chce prostě, a to je hlavní kritérium, vypadat hezky.

Věděla jste hned od začátku, že se chcete věnovat jak navrhování kolekcí, tak svatebních šatů? Když jsem studovala, zabývala jsem se spíše konceptem oděvu, ani mě moc nezajímala nositelnost, chtěla jsem rozvíjet fantazii bez hranic, protože jsem si uvědomovala, že po škole přijde úplně jiný svět. Po absolutoriu jsem věděla, že zákazník je nejdůležitější, oděvy vytvářím pro konkrétní ženy, které mají své požadavky, ale zároveň není nutné, aby šly proti mým ideálům. Jedna z mých vůbec prvních zakázek byly svatební šaty a mně to připadá krásně symbolické. Mám velmi ráda symboliku svatebního dne – a když už si žena má nechat něco šít na míru třeba poprvé v životě, tak ať se rozhodne právě pro svatební šaty.

Pamatujete si svoji první zákaznici, pro kterou jste šila svatební šaty? Byla jsem ve třetím ročníku na vysoké škole, zrovna na stáži v Paříži, a šila jsem je pro kamarádku své kamarádky. Dala mi velkou důvěru a docela volnou ruku. Nevěsta byla nadšená, takže ta zkušenost byla velmi příjemná.

Jak si k vám nevěsty nacházely cestu? Hned po škole jsem se začala aktivně účastnit Designbloku, různých událostí a přehlídek, což se pak začalo objevovat v médiích. Již od začátku jsem věděla, že součástí mojí práce je nutně i PR a marketing. Ale to, že navrhuju svatební šaty, jsem začala řešit aktivně před zhruba čtyřmi lety, protože dodneška se často nevěsty ptají, jestli vůbec šijeme svatební šaty, protože můj salon není orientovaný jako čistě svatební.

Kolik času strávíte výrobou jedněch svatebních šatů, s jakým předstihem by se měly nevěsty ozvat? Záleží samozřejmě na náročnosti, řekněme od dvou měsíců do půl roku a ideální je, když se nevěsta ozve půl roku předem. Rok předem je to skvělé a na vše je dostatek času. Hodně záleží na přístupu nevěsty, na jejích možnostech a na tom, co do šatů chce dát. Můžeme pracovat s materiály, které jsou hotové a dostupné, nebo s materiály, které se vyrábějí speciálně pro ně na míru, například výšivka.

IMG_3724

IMG_37221

Popsala byste nám celý proces navrhování? Nevěsty ke mně přijdou se zřetelnější či méně jasnou představou o svých svatebních šatech. Na první schůzce mě zajímají detaily svatby. Jiný přístup je ke svatbě v lese, jiný ke svatbě na zámku. Potřebuji se seznámit s představou snoubenců o jejich dni, protože svatba, to nejsou jen šaty. Potom pro nevěsty vytvořím dva až tři návrhy s materiálovými vzorky a cenovou kalkulací. V počátku jde hlavně o siluetu a střih, doladit detaily lze později. Vezmeme míry a vytváříme střih, který zkoušíme jednou až dvakrát z plátna, dokud nesedí silueta perfektně. A až pak se stříhá z finálního materiálu. Zkoušek je třeba celkově šest a řešíme kupříkladu i závoj nebo prádlo pod šaty.

Bavíme se o nevěstách, co ženich? Na to se také ptám nevěst, a pokud se mě na to nevěsty zeptají, řeknu jim svůj názor. Taky doporučujeme salony, kde šijí pánské obleky.

Přicházejí za vámi nevěsty s požadavkem, abyste jim svatební šaty po svatbě upravila pro běžné nošení? Ano, to je také jedno z kritérií, na které se hned na začátku nevěst ptám. Pro mě je samozřejmě ideální šít šaty přímo na svatbu, ale pokud na tom někomu záleží, navrhuji třeba variantu, která vypadá jako šaty, ale je složena z několika dílů – například top, sukně, body. Zkracování taky není problém, ale vlastně jsme to ještě ani jednou nedělali, protože nevěstám je to pak ve finále líto.

kubickova3

Co doplňky a šperky?  Bavíme o všem, od prádla po boty. Důležitý je celek, přičemž jsem schopná nevěstě nabídnout kompletní servis – pomohu jí vybrat boty, šperky… dokonce ji před obřadem můžeme i učesat a nalíčit.

Nakolik ve své tvorbě reflektujete svatební trendy? Poslední dobou pozoruju hodně lučních a lesních svateb, což je mi sympatické. Ale moje šaty se určitě hodí do všech prostředí. Vkus se obecně mění, ale podle mě klasická silueta se zvýrazněným pasem zůstane vždy.

 Loni jste představila svoji druhou značku Pop, která se blíží konfekci… Ano, a z té se mimochodem vygenerovalo pár svatebních šatů, protože jsou i nevěsty, které prostě nemají čas nebo nechtějí řešit šaty na míru, ale chtějí něco výjimečného. Přiznávám, že už když jsem ty šaty do kolekce Pop navrhovala, trochu jsem doufala, že někoho napadne použít je jako svatební. Tyhle civilnější šaty z Popu potom můžu nevěstám různě doplnit, nebo lze upravit délku, výstřih. A myslela jsem na to i v další Pop kolekci, kterou představím v druhé půlce března.

IMG_0741 

IMG_0723

Kde si budou zákaznice moci novou kolekci Pop prohlédnout? Jak už název napovídá, Pop se prezentuje formou pop-upů, teď chystáme dva jarní pop-upy od 21. března do 5. dubna v Showroomu Luciela Taschen v Petrské ulici, v Deelive na Smetanově nábřeží, obojí v Praze, pak v Object concept store v Brně. Nový Pop budeme prezentovat taky na fashion weeku, kde navazuji na první černobílou řadu. Zákaznice se mohou těšit i na barvy, ale držíme se neutrálna. 

Vnímáte ve svatebním světě nějaké limity? Vlastně ne, mrzí mě jen jediné: půjčovny svatebních šatů. Je to samozřejmě každého věc, ale podle mého názoru můžete mít hezké šaty, třeba i na míru, za cenu půjčovného. Svatební šaty z Popu lze pořídit za cenu 12–24 tisíc a lze je nosit i po svatbě. Šaty na míru u mě začínají na 40 tisících. Šaty z půjčoven podle mě zabíjejí řemeslo.

 

text: Adéla Lipár Kudrnová | foto: archiv Zuzany Kubíčkové