PRVNÍ POMOC: Snubní prsteny

DSC07200

PRVNÍ POMOC I SNUBNÍ PRSTENY I KORBIČKA ŠPERKY I SVATEBNÍ PRSTENY


Svatební šaty se stanou vzpomínkou na fotografiích, kytice jemně šustí, když ji pohladí prachovka. Ale kroužek na vašem prsteníku se leskne, jako by to bylo včera. Snubní prsten patří k nejdůležitějším součástem sňatku. Symbol lásky a věrnosti nosili už staří Egypťané nebo Římané a tradici dodržujeme i dnes. Jaký je ten pravý prsten pro vás dva? Trh nabízí všemožné varianty – od kroužků, které si objednáte online a zítra je máte doma, až po ručně vyrobené šperky jen a pouze pro vás. Jak na to, aby vás prstýnek těšil nejlépe celý život? Poradili jsme se se šperkařem Lubošem Korbičkou, jehož prsteny zdobí ruku mnoha šťastných manželských párů.

 Manželské štěstí vám pochopitelně žádný šperk nezajistí, ale mnohé páry se shodují v tom, že je pro ně snubní prsten velice důležitým symbolem, který je provází životem, dává jim sílu a jistotu v každodenních situacích, aniž si to uvědomují, a vzájemně je spojuje, třebaže spolu právě nejsou. Při svatebním obřadu každý do svého prstenu vkládá něco velmi osobního a věří, že má moc to uchovat. Je to jako malé kouzlo, v kostele umocněné požehnáním oddávajícího kněze.

O magických a ochranných účincích snubního prstenu, které se mu v minulosti připisovaly, sice mnoho nevíme, ale psychologické účinky snubní prstýnek nepochybně má. Kromě jiného s sebou nese společenský status, je to hrdý a veřejně přiznaný závazek, důkaz lásky a partnerství. Obecně je kruh jedním z nejdůležitějších symbolů naší civilizace, představuje dokonalost, harmonii, věčnost, bezpečí, neměnnost a jednotu. Tedy atributy, které má v ideálním případě splňovat i manželský svazek.

Snubní prsten jakožto pečetící doplněk sňatku prodělal dlouhý vývoj. Asi vás nepřekvapí, že v dávné minulosti prsten jakožto zástavu lásky a věrnosti dostávaly především ženy, a závazek tedy platil hlavně pro ně. Prsten zároveň představoval domov a rodinný kruh, sňatkem se žena odstřihla od okolního světa a věnovat se měla především manželovi. Dnes pochopitelně snubní prsten nevnímáme jako symbol převahy muže nad ženou, už jen proto, že prstýnek získávají během obřadu oba snoubenci a oba se zavazují k věrnosti a vzájemné podpoře.

Mimochodem, výměna prstenů při obřadu není povinnost a ne pro každého je právě prsten tím důležitým symbolem. Ale nic naplat, rituály mají v našem životě své místo a naprostá většina snoubenců o prstýnky stojí. Vzájemné navlékání prstenů mezi nevěstou a ženichem se datuje až do dvacátého století, nošení snubního prstenu i na mužské ruce se rozšířilo zhruba v polovině 19. století. Do té doby nebyl úzus pevně stanovený a stejně tak podoba prstenů se výrazně proměňovala. V některých obdobích byly prsteny velmi zdobné a nákladné. Ale s tím, jak se snubní prsten stával doplňkem používaným každodenně, postupně vítězila praktičnost.

Jednoduchý kroužek patří i dnes k nejčastějším podobám snubního šperku. Technologie a důraz na individualitu současně umožňují snoubencům vyjádřit jedinečnost jejich svazku a nechat si na prsten přenést třeba i otisk prstu milované osoby. Vaši osobnost v nové životní roli nejlépe podtrhne ručně vyráběný šperk. Pokud se pro něj rozhodnete, máte jistotu, že i prostý kroužek z dílny zručného zlatníka v sobě nese mnohem víc originality než strojový odlitek. Jak si vše naplánovat, abyste si posléze před oltářem navlékli vysněné snubní šperky? Tipy Luboše Korbičky vám pomohou lépe se v záplavě informací zorientovat.

DSC07268

Časová rezerva nutná

Chcete-li snubní prsteny ze zlatnické dílny, doporučujeme domluvit si schůzku minimálně dva měsíce před termínem svatby. V našem ateliéru může ruční výroba trvat ve vytížených měsících až šest týdnů – to se týká především jara a léta. Většinou postačí dvě schůzky klientů se zlatníkem. Při prvním setkání si vyslechnu představy klientů o tom, jak by měly šperky vypadat, a snažím se toho načerpat co nejvíce. Tyto informace jsou pro mě velice důležité pro návrh šperku. Druhá schůzka pak bývá nad návrhem, případně nad výběrem kamenů a materiálů. Pokud si snoubenci vyberou hotový návrh z našeho portfolia, je výroba o něco jednodušší. 

K cirkulárce i k počítači?

Většina manželek a mnoho manželů považuje po svatbě prsten za součást  každodenního života a odkládá ho jen výjimečně, pokud jim to dovolí jejich zaměstnání. Máte-li v plánu snubní prsten nosit, je dobré na to při jeho výběru myslet. Zkuste si také různé profily (neboli průřezy) prstenů, každý sedí na prstu jinak. Ženy musejí navíc vyřešit, jestli budou snubní i zásnubní prsten nosit na stejném prstu, nebo se přikloní k tradici a zásnubní šperk přestěhují na prsteník pravé ruky. Ale jsou to krásné starosti!

DSC07256

Zlato nad zlato

V  naší dílně pracujeme se zlatem, používáme čtrnáctikarátové nebo osmnáctikarátové zlato, které se svou tvrdostí pro namáhaný prsten hodí nejlépe. Ke klasické žluté barvě se přidává populární růžové nebo bílé zlato, barvy se dají také kombinovat. Opatrně s prsteny v černé barvě, bývají symbolem vdovství. Snubní prsteny je možné vyrobit i ze stříbra, což je kov, kterého si starověké národy cenily dokonce víc než zlata. Stříbro je nicméně měkčí a na denní nošení se nehodí. Mnohem spíš je pro snubní prsten vhodná ušlechtilá platina. Povrch prstenu lze opracovat mnoha různými způsoby, není nutné se držet tradiční hladké úpravy. Matný prsten například lépe vzdoruje případnému poškrábání.

Kolik to bude stát

Tradované pravidlo tří měsíčních platů rozhodně není směrodatné. Záleží na tom, jestli chtějí snoubenci prstýnky jen kvůli obřadu a pak je schovají do skříně, nebo naopak snubní prsten berou jako investici pro sebe i své potomky a chtějí například znásobit jeho hodnotu drahými kameny. Materiál, použité kameny nebo obtížnost fasování – tedy usazení – to všechno má na výslednou cenu při ruční výrobě prstenu vliv. Ručně dělaný prsten nicméně není cenově nedostupný, nebojte se zlatníka zeptat! 

Na pravítko zapomeňte

Snubním prstenem naštěstí nepřekvapujeme druhého až u oltáře. Velikost prstu si proto vždy nechte změřit ve zlatnictví, kde mají k dispozici přesné velikostní kroužky. Prsty nám samozřejmě vlivem teplého počasí, fyzické aktivity nebo i zdravotních obtíží trochu natékají a velikost oproti zimním měsícům může být rozdílná klidně i o číslo. Do zlatnictví proto nepůjdeme rovnou z tréninku ani se zkřehlýma rukama.

DSC07168

Kámen – ano, či ne?

Kameny se na snubní prsten hodí, volí je hlavně ženy. A králem snubních kamenů je samozřejmě diamant, symbol odolnosti. Prsten osázený diamanty lze vnímat jako výdaj, rozumnější je ale pohlížet na něj jako na investici. Takový šperk se může stát rodinnou tradicí děděnou po generace. U každého páru samozřejmě rozhodují finance. Pokud žena sáhne po snubním prstenu bez kamene, může ho lépe zkombinovat se zásnubním prstenem, kterému obvykle dominuje jeden či více kamenů. Pánové běžně chtějí prsten bez kamenů a není nutné, aby prsteny designem ladily, mohou se doplňovat jinak.

Miluji tě forever

Už staří Římané do železných snubních prstenů ryli slova amo te neboli vyznání lásky. Rytina na vnitřní straně prstenu je osobním vzkazem snoubenců a činí z jejich prstenů originál. Do snubních prstenů ryjeme na přání klientů jména, přezdívky, datum svatby nebo prvního setkání, iniciály či oblíbený symbol srdce. Záleží na invenci klientů a také na možnostech vybraných prstenů. Do prstenů, které jsou po celém obvodu osázeny kameny, rytinu většinou umístit nelze, pokud se nedomluvíme na vletování vnitřní destičky.

Trendy se střídají, prsteny zůstávají

Snubní prsteny by nám měly vydržet po celý život, a tak je lepší držet se nadčasového designu, který nás neomrzí ani za pár let. V minulých staletích byly v módě někdy až pompézní prsteny zdobené srdíčky, hrdličkami, oblíbený byl symbol podaných rukou, ale jednoduchost se vždy vrátila. Pokud je partner spíš konzervativní a chce velmi prostý a praktický snubní prsten, zatímco partnerka touží po výrazném šperku, umíme to skloubit, někdy stačí jen dodržet stejný materiál. Důležité je, aby oba snoubenci byli s výběrem spokojení, byť prsten je stále vnímán primárně jako záležitost nevěsty, kterou má zdobit především. Vybírejte zejména s láskou.

 

DSC07252

Leštěnkou ne!

Péči o vzácný a vašemu srdci drahý prsten je lepší svěřit odborníkům. Od nás dostává klient ke každému šperku servisní kartičku. Tak nezapomenete, kdy jste si u nás šperk zakoupili, a v  rámci ceny zajišťujeme jednou ročně servis zdarma. 

Kam s ním?

U nás a v řadě dalších zemí se prsten nosí na prsteníku levé ruky. Tradice sahá opět až do starověkého Říma, tehdy se věřilo, že od srdce putuje k levému prsteníku přímá srdeční žilka. Pravá ruka byla sice významnější, ale v tomhle ji levá předčila. Nicméně v zemích s ortodoxní vírou, ale i ve Španělsku, Německu nebo v Polsku se snubní šperk nosí na pravé ruce. Švédové na levé, Norové zas na pravé. Pak si má člověk vybrat. Tady přesná pravidla neplatí, snoubenci také někdy volí podle toho, zda jsou leváci či praváci, aby prstýnek tolik neopotřebovali.

Nosit, či nenosit, to je, oč tu běží

Pořád váháte, jestli chcete být neustále ozdobeni šperkem? Možná trnete strachem, abyste prstýnek neztratili nebo ho nezapomněli na umyvadle či v šatně u bazénu. To všechno se samozřejmě může stát, přesto si myslíme, že symbol vaší lásky a manželského svazku by neměl odpočívat v krabičce a čekat na zvláštní příležitosti. Spojte si nějaký zvyk s jeho odkládáním, obzvlášť v období krátce po svatbě, kdy ještě nejste na nový kroužek tak zvyklí. Postupně se stane součástí vaší osobnosti a některé studie tvrdí, že nás dokonce činí atraktivnějšími. Ne, že by nám o to šlo, ale snubní prsten je rozhodně něčím, co nás zdobí a šlechtí. Navíc tím děláme radost svému partnerovi či partnerce. Komu to profese nedovoluje, může nosit prsten na řetízku, a pokud jsou snoubenci hodně progresivní, uchylují se třeba i k prstýnkům vytetovaným. Originalita se dá vyjádřit různě a komu na prstenu z vzácného kovu nesejde, sáhne třeba po prstýnku z trávy. Mimochodem, ve středověku se nasazoval prstýnek ze slámy jakožto potupný symbol toho, že svatební noc už byla. Ale to nás dnes nemusí vůbec trápit.

text: Helena Stiessová | foto: Ondřej Čižmář I partner článku: Korbička šperky