PRVNÍ POMOC: Prostřené stoly s Klárou Tománkovou

Screen Shot 2018-12-21 at 08.19.26 copy

PRVNÍ POMOC I DEKORACE I ARANŽMÁ I KLÁRA TOMÁNKOVÁ


Dostalo se vám té pocty a spolu se svatebním oznámením jste obdrželi i kartičku „Přijměte srdečné pozvání ke svatebnímu stolu“? Pokud nevěstu a ženicha dobře znáte, možná odhadnete, jaké dobroty se budou podávat a v jakém stylu se ponese celá svatba včetně slavnostní tabule. Jste-li hodně blízcí přátelé, třeba vás snoubenci požádají, abyste jim pomohli s dekorováním svatebního místa nebo stolů. Že to není jen „vidlička vlevo, nůž vpravo, sklenice u špičky nože“, vám přiblížíme na následujících stranách. A věříme, že tipy a rady pro dekorování slavnostní tabule užijete i doma při svátečních příležitostech.

Otevřeme-li Písmo svaté, nalezneme v něm řadu pasáží týkajících se jídla. Jídlo je pojem obtěžkaný mnoha symbolickými významy, ale pro člověka starozákonního, pro současníky Ježíše Krista i pro nás, smrtelníky 21. století, znamená stále totéž: symbolizuje společenství, lidskou blízkost, lásku a odpuštění. Při jídle a pití nejen uspokojujeme základní životní potřeby, ale také odkrýváme svůj vnitřní svět. Sejít se s blízkými u jednoho stolu je svátek. Připravit rodině a přátelům něco dobrého znamená vložit spoustu času a energie do sestavení celého menu, shánění surovin, vaření a pečení... Aby naše snaha nezůstala přidušená v hrncích a pánvích, dovolte jí rozvonět se u krásně prostřeného stolu. Jak na to, poradí Klára Tománková, interiérová stylistka, která spolupracuje s předními českými i zahraničními lifestylovými a designovými magazíny.

Zakleknout do bloků

Ať už plánujete zásnubní či svatební hostinu, oběd s družičkami či štědrovečerní večeři, začněte od prostoru a velikosti stolu. Zvolte styl, který je blízký vašemu srdci a vkusu. „Nesnažte se zavděčit všem, pohrajte si s takovou výzdobou, která se líbí vám, a užijte si moment dekorování,“ říká Klára Tománková. Pokud vás ale například vánoční zdobení neláká, nelámejte to přes koleno. Kupte si u profesionálů jednu dekoraci, třeba krásný vánoční věnec, a položte ho na stůl.

sofis.foto-8

Moodboard, na scénu!

Ukládáte si stylingy, které vás osloví? Nebo raději obcházíte obchody a půjčovny s dekorem, prohlížíte si věci naživo a necháváte na sebe působit předměty tady a teď? Klára takzvaný moodboard neboli soubor fotek vyvolávajících kýžený efekt doporučuje – funguje výtečně pro utřídění myšlenek, a pokud budete chtít přizvat někoho na pomoc, nad obrázky se naladíte na stejnou notu, ať už jde o barvy, materiály nebo celkové vyznění. Pak je čas nejprve vybrakovat vlastní zásoby a poté vyrazit pro jednotlivé dekorace, podle vašich možností a životní filosofie buď do půjčovny, nebo do obchodu. „Moc půjčoven tady nemáme, ale třeba eterle.cz, oslavar.cz, weconcept.cz nebo frezia.cz jsou výborní. Z obchodů doporučuji Jysk, Ikeu, XXXLutz, Nanu-Nana, H&M Home nebo Butlers,“ radí Klára.

Dvě tuny bílého písku

Rádi byste uspořádali hostinu jako na tichomořském ostrově a tápete, nakolik se do tématu ponořit, aniž by výsledek působil jako kulisy ze studiové pohádky? „Zkuste zůstat v našich zeměpisných šířkách. Jestli si přejete svatbu na Maledivách, ale situace vám to nedovolí, nechte se jen lehce inspirovat v malých detailech, třeba pouze bílé mušle k ozdobení látkových ubrousků. Oslovuje vás severské hygge? Inspirujte se barevností – typicky tóny bílé, béžové, zemité – nebo materiály. Dřevo a len vyzní dobře i na šumavské chalupě,“ podotýká Klára.

Když nevíš, přidej!

„V tomto bodě bych se přidržela rčení svojí babičky ‚všeho s mírou‘,“ říká se smíchem Klára. Vztaženo k prostřeným stolům: ubrat na dekoracích, přidat pokud možno na květinách, větvích, přírodninách. Šišky, větvičky ve váze, ořechy na miskách, to jsou věci, které nejsou drahé, ale efektní. Zároveň tak zvýrazníte motiv příslušného ročního období, v němž se oslava koná.

Instakrásno

Oslovil vás v časopise krásně dekorovaný stůl nebo zátiší na komodě a nedaří se vám je doma napodobit? Není divu. „Skutečnost a styling do magazínu jsou dvě různé disciplíny, dekor na fotky je většinou hodně koncentrovaný, zahuštěný, předměty jsou víc u sebe, jídlo se fotí na malých talířcích,“ poodhaluje zákulisí Klára. Je vhodné připravit na svatbě jeden stůl jinak, přizpůsobený fotografování? „Není třeba. Šikovný fotograf si s tím poradí, a pokud tam bude někdo, kdo dekorace zajišťuje, tak je do té fotky takzvaně došoupe,“ uklidňuje Klára.

Modlitba za symetrii

Někteří stylisté přísahají na symetrii, jiní ji odmítají. Klára odpovídá stručně a jasně: „Za mě vždy symetrie a zlatý řez, fungují fantasticky.“

Hlasujeme pro profesionála

Studujete, inspirace z pinterestu máte několik složek, ale dekorovat vlastní svatbu si netroufnete? Vůbec se vám nedivíme, styling je ošidná a složitá disciplína. Není vůbec od věci požádat o pomoc profesionála. Prověřený stylista vám ušetří spoustu času a námahy. Ano, bude vás to něco stát (a rozpočet si rozhodně schvalte předem), ale málokdo si dovede představit, kolik času zabere adekvátně vyzdobit nějakou akci, svatbu, dětskou oslavu nebo firemní večeři pro mnoho hostů. Výsledný efekt bude dech beroucí. Profesionální stylisté mají kromě toho kontakty na výrobu speciálních dekorací, jejich montáže, na zajímavé lokace, prověřené antiky a bazary nábytku i na vynikající floristy.

sofis.foto-2

Vánoce, Vánoce přicházejí

„I na vánoční tabuli si někdo najímá profíka, ale myslím si, že jsou to rodinné svátky a nejdůležitější je, jak šťastní jste, když se jako rodina sejdete u jednoho stolu,“ glosuje Klára a sype z rukávu pár tipů.

  • Krásný lněný nebo bavlněný ubrus vždy prostor zútulní. Pokud máte na chalupě starý dřevěný stůl a nechcete ho zakrýt, použijte alespoň látkové prostírání a látkové ubrousky.
  • Vysoká váza či svícen sice při celkovém pohledu na stůl vypadají skvěle, ale během konverzace vám budou překážet. Rozprostřete raději svíčky ve skleněných kalíšcích a dejte jich více k sobě.
  • Vytvořte na stole místo na dobré jídlo, ať nemusíte odbíhat do kuchyně. Do středu stolu položte hezkou vánoční dekoraci, např. věnec nebo mísu s ozdobami na stromeček.
  • Barevnost je na vás. Tradiční české Vánoce jsou červené se slaměnými ozdobami. V moderních interiérech vynikne bílá s přírodními doplňky – dřevem, šiškami, ořechy, modřínovou větvičkou – a lehkými akcenty stříbrné nebo zlaté.

Čtyři hříchy

Ať už zdobíte stůl při příležitosti narozenin nebo výročí svatby, rozhodně se vyhněte čtyřem častým neřestem: pomačkaným textiliím, umělým květinám, mixování mnoha stylů dohromady a nedočištění prostoru. „Vše musí působit čistě, na retušování na fotkách nespoléhejte,“ uzavírá Klára Tománková.

Za pomoc s přípravou textu velice děkujeme Kláře Tománkové. Na instagramu můžete její práci sledovat pod @klaratomankova.

text: Hana Janišová | foto: archiv Kláry Tománkové, stůl - Sofia K. Sämann