Platforma Výkvět - květiny z lokálních záhonů

vykvet1
Věděli jste, že 96 % řezaných květin, které si v Česku koupíte, je z dovozu? Možná se vám vybaví holandské tulipány, ale realita je spíš taková, že se květiny letecky dovážejí až z Afriky nebo Jižní Ameriky. Je to problematická cesta spojená s řadou ekologických a etických otázek. Naštěstí je u nás čím dál víc zahradníků a farmářů, kteří nabízejí lokální alternativu pro ty, jimž není původ jejich květin lhostejný. A aby bylo hledání pro zákazníky co nejsnazší, vznikla Platforma Výkvět, projekt sdružující ekologické pěstitele řezaných květin z Česka a Slovenska.

Šetrně a s láskou pěstované květiny máme totiž možná doslova za humny, jen jsme si odvykli. Infrastruktura květinového odvětví přece jen doznala od revoluce značnou újmu. Proto se Výkvět snaží komunitu pěstitelů včetně těch začínajících také podporovat a vzdělávat. Činnost platformy je komplexní: „Šíříme osvětu o šetrném pěstování květin a sbíráme data, která činíme srozumitelnými. Zodpovědné pěstitele i floristy přibližujeme veřejnosti a vytvořili jsme vlastní certifikaci, abychom mohli za ekologicky vypěstované květiny ručit,“ přibližuje spoluzakladatelka projektu Iv Vodičková.

Dvacet stávajících členů platformy svou působností pokrývá velkou část republiky. Nejsnadněji se k místní květině dostanete v Praze a jejím okolí, ale stejně tak svého pěstitele najdete na Znojemsku, Litoměřicku, Liberecku, v okolí Brna nebo na Vysočině a v Jihočeském kraji. Stránky Výkvětu nabízejí jak přehledný seznam všech sdružených pěstitelů, tak tipy od jednotlivých květinových farem, jak na pěstování domácí květeny. Ať už si chcete dělat radost rozkvetlou vázou u sebe doma, nebo chystáte oslavu, která se bez květin neobjede, dejte šanci flóře, s níž sdílíte stejné nebe nad hlavou a zdravou půdu pod nohama.

Vykvet_vizualni_styl 2_1

vykvet 

vykvet3

vykvet7

vykvet2

vykvet4

vykvet6

 foto: Zahradní kvítí Brno (Franziska Nagelová), archiv Platforma Výkvět