PRVNÍ POMOC: Hudba na svatbu

D75_3087

PRVNÍ POMOC I SVATEBNÍ HUDBA I SVATEBNÍ DJ I SVATEBNÍ KAPELA I SVATEBNÍ KVARTET


Nemít hudbu může být v případě svatby jedna z největších chyb, jaké se svatebčané mohou dopustit. „Jako hosté jsme jednou zažily tichou svatbu,“ vypráví Simona Katzer, která se sestrou Denisou utváří kapelu 20 Minutes. „Připadaly jsme si na ní jak za trest.“ Druhou největší chybou pak může být rozhodnutí nemít hudbu živou. „Říkáme, že hudba konzervuje vzpomínky, a když je živá, má mnohem větší sílu.“ Abyste se vyhnuli těmto, ale i dalším nástrahám, které teoreticky působí zanedbatelně, ale v praxi znamenají pohromu, doporučujeme pročíst pozorně následující manuál sestavený odborníky. Jakub Šafránek aka DJ Schafff, Simona s Denisou, které na svatbách hrají pod názvem Twins – hudba na svatbu, a houslista Radek Blahuš z multižánrového smyčcového kvarteta Husak Quartet představují ty nejlepší v oboru.

DSC_0537

Včas je relativní

V době, kdy jsme zvyklí mít vše hned, je organizace svatby výjimkou potvrzující pravidlo. Z velké části to je právě kvůli hudbě. Zamluvit si kvartet na obřad a kapelu s DJem na následující oslavu je dobré klidně i dva roky dopředu. Rok ale obvykle stačí. Půlrok pro odvážné. Úplně na poslední chvíli to mohou zkusit ti, kdo mají pro strach uděláno. Sestry z kapely Twins rády vypráví historku o ambiciózním ženichovi, který je oslovil pouhé tři týdny před svatbou. A dobře udělal, zrovna měly volno a vše dobře dopadlo.

Není nutno, není nutno...

 ... mít dopředu playlist, fakt ne.

• These Boots Are Made for Walkin’ od Nancy Sinatry

• Wonderwall od Oasis

• What’s Up od 4 Non Blondes

Není svatba, na které by Twins tyhle hity nezahrály, ale vybírat můžete až ze sedmdesátky nacvičených skladeb. Stejně tak Husak Quartet nabízí připravené balíčky, civilní i církevní, a skladby se dají kombinovat a zaměňovat. Pro DJe Schafffa to platí jakbysmet. Nejlepší cesta je přitom zároveň nejsnazší: Vyberte si skladby, které na svatbě zkrátka musíte mít, a zbytek nechte na profesionálech, kteří umějí na místě podle hostů a atmosféry vycítit, co zahrát.

DSC_6740-2

Kouzelné slůvko

Ačkoli „prosím“ je stále nejkouzelnější, šlape mu na paty mírně asertivní „proč“. Každé své rozhodnutí při plánování zpochybnit vám pomůže mít věci více pod kontrolou. A když si nejste jistí, mluvte o tom. (Spoiler alert!) Skutečný obřad bude na hony vzdálený vašim představám.

Duu Twins se třeba stalo, že bylo požádáno, aby zahrálo celou píseň na příchod nevěsty, „ale ta nakonec přišla jen zpoza rohu a my jsme stěží stihly první sloku. To potom není tak silné, jako bychom hrály samotný refrén,“ říká Denisa. „Anebo se na gratulaci vyberou jen dvě písně a hostů je osmdesát. Ale s tím si samozřejmě vždy nějak poradíme, případně improvizujeme. To je velká část naší práce, každá svatba je jiná.“

JRK_7466

Hudbo, hraj!

Tápete, kdy je nejlepší, aby se rozehrála hudba? Ideální je, aby kapela začala s prvním tancem, zpravidla okolo šesté sedmé hodiny. První tanec tím bude oficiálnější a hosté snáze pochopí, že začíná volná zábava. „Není žádoucí první tanec oddalovat do pozdějších večerních hodin, protože právě první tanec oficiálně otevře taneční parket a nastartuje večírek,“ říká DJ Schafff. Později by hosté mohli být už „vychladnutí“ a bylo by ještě těžší je dostat na parket, než to bývá obvykle.

Na to, jaká píseň by měla k prvnímu tanci hrát, žádný recept neexistuje. Snad jen ten, aby ji novomanželé milovali a tanec na ni si užili. Délka by neměla hrát roli. „Hrajeme podle nich,“ říká Denisa. „Sledujeme je, jestli si to užívají, nebo jestli už se jen nervózně točí na parketě. V tom případě to nějak elegantně utneme. Nedávno jsem viděla v jednom filmu, že pár odtancoval půlku písně a na druhou přizval ostatní, což mi přišlo hezké, přirozeně se to potom zvrtne v párty.“

DSC_0410

Ale co hostina?

Kapela nebo DJ mohou pochopitelně podkresově hrát i během oběda. „Sami víte, že když přijdete do restaurace, kde nic nehraje, je to prostě divné. Vytvořte hostům tu nejhezčí atmosféru a oni vám to vrátí,“ směje se Simona. Ticho by na svatbě rozhodně být nemělo. Denisa ale upozorňuje, že kvalitní kapela nemůže hrát úplně celý den. „Šumaři, co nabízejí živou hudbu na šest, nedejbože osm hodin, jsou podezřelí. Fyzicky není možné odehrát, natož odezpívat kvalitní vystoupení v takové délce.“

Řešením je tedy DJ. „Sám jsem ovšem spíš odpůrcem klasických ploužáků, které se naopak mohou využít během večerní párty. Vhodné jsou třeba coververze známých hitovek, ale v originálním podání,“ říká DJ Schafff. Aha. A které třeba?

• Ve swingu Postmodern Jukebox, Paul Anka, Jamie Cullum, Richard Cheese.

• V bluegrass Steve ’n’ Seagulls.

• V latině Señor Coconut.

„Dobře fungují i neohrané písně indie popových kapel, které navozují pohodovou atmosféru a které hosté nemusí nutně znát z rádia, například Alt-J, Arcade Fire, Vampire Weekend, Angus & Julia Stone.“

JRK_6985

VER_6531

Ob řadu

Otázka, která snad všechny budoucí novomanžele napadne, ale každý druhý se ji zdráhá říct nahlas: Co takhle filmová hudba k obřadu, byla by průšvih? Podle Radka Blahuše nezáleží na tom, jestli se váš výběr hudebníkům pozdává, nebo ne, ale na tom, s čím si hudbu pojíte. Je to ostatně váš den. „Ať to bude jakýkoli výběr, zahrajeme ho co nejlépe,“ říká.

S tím souhlasí i Simona s Denisou, které dodávají, že hudba k obřadu by měla být co možná nejosobnější, ať už filmová, nebo klidně i bláznivá. Průšvih zažily jediný. To když snoubenci pouštěli hudbu z minirepráku, který přes hluk z ulice ani nebylo slyšet. „Nevěsta vyšla a ‚nic‘ nehrálo, byl to smutný příchod. Hudba na obřad je extrémně důležitá stejně jako její dostatečné ozvučení. Umí probudit velké emoce, které jsou se svatbou úzce spojeny,“ vysvětluje Simona a Denisa ji doplňuje historkou o jejich nejlepší kamarádce, která si s partnerem zvolila znělku z Jurského parku. „Byla jsem z toho nápadu lehce nervózní, ale hezky si to vymysleli, vybrali krásnou pasáž, nakonec to bylo moc dojemné.“ I kdybyste tak prahli touhou po Křemílkovi a Vochomůrkovi (i toho byla Denisa svědkem), nebo měli zálusk na Hvězdné války, Hru o trůny, Jamese Bonda, Pulp Fiction, Rockyho, Matrix, Pána prstenů, které (opravdu!) hrál DJ Schafff, nedá se šlápnout vedle. „Zažil jsem i příchod na Highway to Hell od AC/DC a Jump Around od House of Pain.“

Přejete si?

„Jasně!“„Samozřejmě, žádný problém!“ „Pochopitelně ano.“ Tak zní odpovědi na otázku, jestli jsou v pořádku skladby na přání. Má to ovšem své ale. Zatímco DJ, který není schopný zahrát na přání, by to podle DJe Schafffa mohl rovnou zabalit a jet domů, v případě kapely to tak snadné není...

„Technicky je v našich silách naučit se jen jednu skladbu na svatbu,“ vysvětluje Simona. S Denisou se snaží zahrát i skladby, které nehrají nebo je nikdy neslyšely. „Jednou jsme narychlo dostaly prosbu o zahrání skladby od Wohnout. Řekly jsme, že se na to podíváme, ale nic neslibujeme. Bylo to tehdy v sezoně, kdy hrajeme každý třetí den. Vůbec jsme se na skladbu nestihly podívat, a když jsme dojely na místo, donutila mě Simi, abychom to rychle zkusily v dodávce, jestli to náhodou nepůjde. Vůbec se mi do toho nechtělo, neznala jsem to a nebyla jsem si tím jistá. Párkrát jsme to zkusily a zjistily jsme, že to není moc náročná skladba. Zahrály jsme ji a novomanželé i hosté byli nadšení. Nakonec jsme ji musely zahrát ještě jako přídavek.“ Co na tom, že napodruhé zapomněly melodii? Nikomu to ani přinejmenším nevadilo. Všichni jednohlasně začali zpívat, čímž vznikl nezapomenutelný zážitek.

DSC_1308

Věky věků

Brát ohled na všechny hosty (rozumějte: všechny věkové kategorie) je nutnost. Naprostou prioritou nicméně musí být snoubenci. Podle DJ Schafffa se ale na parketu generační rozdíly beztak stírají. „Když má člověk rád tanec a novomanžele, tak si s nimi zatancuje na cokoli.“

Komunikace během svatby je pak nejlepším řešením, jste-li na pochybách, že se všichni dobře baví. „Je třeba si uvědomit, že svatební párty může trvat klidně i deset až dvanáct hodin, takže má DJ obrovský prostor, aby uspokojil všechny věkové kategorie. Ani dechovka není od věci, stačí jen vystihnout pravou chvíli a na čtvrt hodiny zahrát ty nejznámější vypalovačky, jako Vysoký jalovec, a může se strhnout lavina tanečního šílenství.“

Stejně jako jeho, i kapelu Twins pochopitelně zajímá věkové složení hostů, ale už jenom díky tomu, že hrají mnohem delší dobu, se řídí především heslem: „Je to vaše svatba, udělejte si to pro sebe, nechte si zahrát svoje skladby.“ Pochopitelně mají v záloze pár českých klasik, které přijdou vhod, když se na parketu objeví babičky. „Když je ale dobrá parta, víme ze zkušenosti, že i starší si trsnou na modernu.“

Tohle asi ne

Jsou skladby, které když po hudebnících někdo chce, mají chuť střelit se do hlavy?

„Je to den svatebčanů,“ odpovídá diplomaticky Radek.

„My máme velké pochopení pro rozličný hudební vkus, takže ta přání nikdy neodsuzujeme,“ drží se na stejné vlně Simona. „Popisek na našich stránkách ale zní: ‚Jestli jste taky vždycky při písni Šenkýřka utíkali, co vám nohy stačily, asi budeme kamarádi. Nebo minimálně vaše kapela na svatbu.“

A co DJ? Ten by měl být otevřený úplně všemu, říká DJ Schafff. „Mohu však říct, že se i publikum vyvíjí a ‚mašinky‘ už zůstávají zamčené v depu minulosti. Sám osobně nemusím tvorbu Michala Davida. Vždy když si během svatby v duchu říkám: ‚Super, zatím si nikdo nepřišel přát Michala Davida,‘ tak se za pár vteřin u mě objeví host, který si ho přeje. Nestřílím se do hlavy, nešklebím se na hosta. Jen se usměju a pustím ho tam, ať jsou svatebčané šťastní. Říkám tomu Davidův zákon (namísto Murphyho zákona).

DSC_6748-4

Tohle ani za nic

Tak jinak, co by nikdy nehráli? Twins právě Michala Davida. Když jsou o to požádány, Simona se taktně zeptá, jestli to je opravdu to, co by na své svatbě rádi slyšeli. DJ Schafff by zase nikdy nehrál Ortel a kapely propagující neonacismus.

La fin

V době, kdy už je Husak Quartet dávno ze svatby pryč, protože hraje pouze během obřadu, dívky z Twins balí své věci. Zpravidla to bývá okolo desáté jedenácté hodiny. Zůstává leda DJ Schafff. Kdy končí on? „Párty končí vždy novomanželé,“ odpovídá nekompromisně. „Jestli to je ve tři, čtyři nebo sedm ráno, tak to už neřeším. Nejdůležitější je, aby si to novomanželé s hosty maximálně užili. Většinou to záleží na místě, kde se svatba odehrává, nikoli na DJovi.“

Tipy na konec

Když máte na svatbě kapelu, jako je Twins, není vůbec od věci nechat si zahrát něco autorského. „To nás vždycky strašně potěší,“ říká Simona. „Ale jinak vlastní skladby nehrajeme a nikomu je nenutíme.“ Kromě svých pak nejraději ze všeho hrají Homeward Bound od Simona & Garfunkela.

DJ Schafff ještě radí jako úplně poslední zahrát píseň, na niž se tančil první tanec. „Je to první a zároveň poslední skladba. Skladba jejich společného života.“

DSC_1107

text: Josef Spurný | foto: 20 Minutes / Twins: Dominik Kučera, Honza Bartoň; DJ Schafff: Katarína Roobová; Husak Quartet: 2foto