Czech Design Week

CDW - zahajeni-29

 

CZECH DESIGN WEEK I ČESKÝ DESIGN I DESIGNOVÝ FESTIVAL I PRAHA


 CZECH DESIGN WEEK SLAVIL DESIGN V PALÁCI U STÝBLŮ

 

 Zavzpomínejme na druhý zářijový víkend. Od pátku 10. do neděle 12. září, se do paláce U Stýblů na Václavském náměstí nastěhoval festival designové tvorby Czech Design Week a spolu s ním víc než 70 talentovaných designérů, studií, značek a zejména spousta nových objevů z řad studentů a mladých tvůrců, kteří tuto rozsáhlou funkcionalistickou stavbu přeměnili v místo k oslavě designu, umění a kulturní svobody.

 

CDW - expozice-6

 

V závěru festivalu byly také rozdány ceny Czech Design Award. V hlavní kategorii Best of Design si cenu odnesla mladá sklářská značka KLIMCHI za kolekce Shadows a Drama Vases, které navrhl její kreativní ředitel František Jungvirt.

 

Kolekce Drama Vases - KLIMCHI 

 

Objevem roku se stal Tomáš Kučera, student z Ateliéru skla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) společně se značkou MONOTROPA. 

 

Instalace Tomáš Kučera - Phases Floor Lamp

 

Do pražské UMPRUM směřuje i cena za nejlepší instalaci, kterou si odnáší sklářská instalace Scene Collection dua Mikolášková & Drobná, studentky Ateliéru K.O.V. Kristýny Mikoláškové a absolventky průmyslového designu na ČVUT a designérky značky Preciosa Lighting Terezy Drobné. 

 

Scene Collection - Mikolášková&Drobná 

 

Devítičlenná porota festivalu, kterou tvořili odborníci z řad zkušených designérů, pedagogů a zástupců kulturních médií, rozhodovala anonymním hlasováním během festivalu. Jeho výsledkem bylo také udělení zvláštního uznání poroty, a to nastupujícímu studentovi Ateliéru malby na UMPRUM Radimu Perglovi za přípravu a vydání vlastního projektu queer magazínu ONI.

 

ONI magazine - Radim Pergl

 

Cenám Czech Design Award letos sice dominovaly UMPRUM a sklářská tvorba, ovšem během festivalu se představili také tvůrci produktového a interiérového designu, keramiky či výtvarné tvorby, oděvní návrháři, šperkaři, ilustrátoři či grafičtí designéři pracující s nejnovější technologií NFT. Seznam všech vystavujících je dostupný na webu festivalu Czech Design Week.

 

CDW - zahajeni-14

 

CZDW - Palac U Styblu-2 - FOTO Anna Pleslová

 

Osmý ročník festivalu v místě bývalé taneční kavárny Alfa přímo nad stejnojmennou pasáží a pod odrazem majestátní prosklené klenby společně s bohatým doprovodným programem vytvořil jedinečnou atmosféru pro propojení veřejnosti, médií i samotných designérů. Dlouhodobý cíl Czech Design Weeku směřuje zejména k podpoře začínajících designérů a také studentů, kterým festival dává příležitost často poprvé vystavovat a poskytuje rady, jak pracovat s konceptem panelových instalací i s vlastní prezentací pro větší úspěch na rozsáhlejších designových akcích v zahraničí.

 

MILE magazine 2

text: redakce | foto: Anna Pleslová, Tomáš Kučera