Šperkařka Anežka Juhová

6

ŠPERKY I ORIGINÁLNÍ ŠPERK I DESIGNÉRKA I ANEŽKA JUHOVÁ I ETERNITE I DESIGNBLOK


Originální šperky milujeme, a tak vám chceme někoho představit. Talentovaná šperkařka Anežka Juhová je čerstvou absolventkou Ateliéru K.O.V. na pražské UMPRUM. Její diplomová práce Landscape in Motion byla vybrána mezi nejlepší absolventské práce v rámci prestižní soutěže The Marzee International Graduate Show. A není divu! Její talent se nezapře. Na letošním Designbloku designérka představila svoji novou kolekci Eternite.

 

10

 

Inspiraci pro svou tvorbu čerpá Anežka svobodně. Z mraků plynoucích po obloze, syrové přírody, snů nebo vzpomínek. „Přemýšlím o šperku jako o něčem, co obsahuje tajemství, vzpomínku či osobní význam, který nám pomáhá ukotvit v měnícím se prostředí a čase to, co ukotvit chceme,“ dodává designérka.

 

Anezka juhova - Eternite-10-web

Anezka Juhova-12-web


Dle Anežky koncept kolekce vychází z potřeby člověka se neustále k něčemu poutat či vracet. Hledat pevné body, kterých se můžeme chytit, jistoty, které jsou stálé a neměnné. Všechna naše viditelná i neviditelná spojení, která jsme si vytvořili, vzpomínky i naše sny, které si uchováváme napříč plynoucím časem a měnícím se okolím.

 

7

 

 

Eternite je v pořadí čtvrtou kolekcí talentované designérky. „Poprvé jsem se odklonila od geometrie, ostrých hran nebo drsné struktury, naopak se přikláním k hladkým lesklým plochám,“ dodává šperkařka. Pro kolekci je charakteristické „tekoucí“ tvarosloví, které má symbolizovat onu pozvolnou plynulost věcí kolem nás.

 

Anezka Juhova-4-web

 

 

„Inspirovala jsem se barokní estetikou, navracela jsem se do stylu, který mě upoutává pro svou pompéznost a zdobnost, zároveň také pro svůj jasný řád a harmonii,“ přibližuje Anežka. Kolekce je zachycením jak pevných bodů, tak okolního, dynamického prostředí, které je obtéká v čase. Materiálem celé kolekce je stříbro, pozlacené stříbro a říční perly. My jsme se zakoukali na první pohled. A co vy?

 

9

 

text: Anežka Juhová a Klára Šťastná | foto: Viktori Macanová a archiv Anežky Juhové