Jak prodloužit život kytice – cenné rady od Loukykvět

 

Carolsdarkroom1 2

LOUKYKVĚT | LÉTO | KVĚTINY | DLOUHÝ ŽIVOT


Zamávali jsme třem zmrzlým mužům a vstoupili do intenzivní květinové sezony. Na zahradách se květiny předhánějí v tom, která vykvete dřív, a mnohdy ani nestačíme tu krásu vstřebat, jak rychle se na letním slunci rozpukne – a je pryč. O to větší chuť pozvat si kvítí až domů! Také máte pocit, že domov s vázou plnou květů je tak nějak krásnější?

Carolsdarkroom4

Zajímalo nás, jak řezaným květinám prodloužit život, aby ve váze prospívaly a dělaly nám radost co nejdéle. Šikmo seříznout stonek ostrým nožem, to ještě není žádná věda, ale na každou rostlinu platí něco jiného a divili byste se, že se najdou i květiny, kterým udělá nejlíp oheň! Pro prověřené tipy jsme si zajeli na květinovou farmu Loukykvět. Průvodkyní nám byla Alena, která zde má na starosti svatby.

Které květiny že se tedy mají opálit ohněm? Islandské máky – podobně jako vlčí máky – bez péče vadnou. Opálením stonky začnou přijímat vodu a květina nezvadne. Podobně je vhodné ošetřit jiřiny, tentokrát ne ohněm, ale horkou vodou. „Vyzkoušeli jsme si, že nejlepší je konce stonků spařit vodou o zhruba 85 °C a jiřiny v ní nechat patnáct minut. Hlavně ty s delšími okvětními lístky, jako je Café au lait, to po sběru v horku ocení. V sezoně na farmě sklízíme tolik jiřin, že to ve vazárně občas vypadá jako v prádelně,“ směje se Alena.

Carolsdarkroom

Spařit můžete i všechny dřevnaté stonky. Jejich konce krátce ponořte do vroucí vody a následně vložte do vázy se studenou vodou. Takto prospívá třeba šeřík nebo keře. A obecně platí, že čím větší bude plocha řezu, tím lépe květinám pomůžete takzvaně utáhnout květy, obzvlášť ty velké, třeba hortenzií. Nebojte se spodní části stonků nastřihnout či rozklepnout kladívkem.

Čerstvý řez nožem těsně před umístěním květiny do vázy děláme proto, aby rostlinka neměla zaschlý stonek, tudy by se dovnitř moc vody nedostalo. Najdou se ale i výjimky, třeba narcisy: „Stonky se po řezu vymáchají ve vodě a nechá se vytéct sliz, který moc nemusí ostatní květy ve společné váze,“ vysvětluje Alena. A jak na všeobecně oblíbené tulipány? „V Loukykvět se tulipány sklízejí před rozkvetením i s cibulí a skladují se v chladu pěkně na stojáka, jinak se kroutí do zatáčky. Tulipány milují studenou vodu, proto neváhejte a přihoďte do vázy i kostku ledu.“

IMG_7295

Květiny sklízíme pokud možno ráno a vybíráme ty ve správné fázi květu. „Islandské máky se sbírají ve stadiu puklého poupěte, rozkvetlá krásenka má mít nejlépe pevný střed bez pylu, u pryskyřníku hledejte konzistenci marshmallow a třeba u hledíku je lepší sáhnout po květech se zavřeným horním květenstvím,“ radí Alena.

Jestli jste právě dostali chuť rozběhnout se mezi lány květin a natrhat si jich plnou náruč, neváhejte a splňte si takový voňavý sen na farmě Loukykvět, kde mají brány pro samosběr otevřené po celé léto. Čekají na vás černuchy, chrpy, řimbaby, pakmín, krásenky, užanky, pivoňky, cínie, rudbekie, jiřiny a spousta dalších krás.

 chrpy-edit

IMG_2300 (1)

text: Helena Stiessová | foto: archiv Loukykvět, Carol's Darkroom | partner článku: Loukykvět