Czech Design Week 2023

Vizuál CZDW 2023 obdelník

CZECH DESIGN WEEK | SOUČASNÝ DESIGN | NEW GENERATION    

Přehlídka designové tvorby zahrnující výběr těch nejvýraznějších talentů mladé generace designérů a umělců oslaví od 7. do 10. září 2023 v pražské Výstavní síni Mánes svůj jubilejní 10. ročník. Kromě tradičního představení současné tvorby designérů, studií či značek festival letos spouští také projekt New Generation zacílený na nejmladší tvůrce z řad studentů a absolventů uměleckých a designových oborů. Díky spolupráci s módní přehlídkou We’re Next se festival s designovou tvorbou nově zabydlí i v prostorách nové budovy Technologického centra UMPRUM. 

Projekt New Generation spustil festival Czech Design Week  u příležitosti svého 10. ročníku. Jak ve Výstavní síni Mánes, tak v Technologickém centru UMPRUM se v několika tematických instalacích představí kurátorská selekce designové a umělecké tvorby studentů a čerstvých absolventů napříč Českou republikou.  

„V rámci festivalu Czech Design Week se dlouhodobě zaměřujeme na objevování a podporu talentovaných designérů i umělců a za poslední roky sledujeme, že tuzemská nejmladší generace dokáže svou pracovitostí, kreativitou i odkazem na předchozí generace udržovat svébytnost českého designu. Skrze projekt New Generation toto chceme ukázat i veřejnosti,“ uvedl ředitel festivalu Czech Design Week Lukáš Pipek. 

Projektem New Generation organizátoři také navazují na úspěšnou spolupráci s přehlídkou We’re Next, která představuje inovativní tvorbu mladých módních návrhářů a studentů vysokých škol a která letos v září opět zavítá právě do Technologického centra UMPRUM.

10. ročník festivalu se zaměří na objevování nových tváří designu a na představení talentovaných nezávislých tvůrců, ale také na spolupráce s úspěšnými značkami, které kladou důraz na nejnovější trendy. Chybět nebudou ani pozvaní zahraniční hosté. 

Tvorba vystavujících se již podruhé představí prostřednictvím panelových instalací v hlavním prostoru festivalu, kterým je Výstavní síň Mánes. Už loňský ročník totiž potvrdil, že současná tvorba designérů, která často pluje na hranici mezi designem a uměním, patří do galerijního prostoru této ikonické funkcionalistické budovy. 

Doprovodný program jubilejního ročníku zmapuje uplynulou dekádu v českém designu a nastíní aktuální trendy i budoucí výzvy. Stejně jako v předcházejících ročnících však přinese také celé spektrum nejrůznějších přednášek, debat či workshopů s cílem přivítat na festivalu co nejširší publikum a také ukázat, že design i umění je tu pro každého bez výjimky a bez předsudků.

Festival Czech Design Week X proběhne od čtvrtka 7. do neděle 10. září 2023. Letošním hlavním zahraničním partnerem festivalu je přehlídka London Design Fair. Ta se uskuteční o dva týdny později, a to od 21. do 24. září 2023 v londýnském Truman Brewery, kde bude mít své zastoupení i český design.

Mánes 2. CZDW_Mánes. Foto Anna Pleslová

Technologické centrum UMPRUM. Foto Peter Fabo

 Foto: archiv Czech Design Week, Anna Pleslová, Peter Fabo