CZECH DESIGN AWARDS | DESIGN | OCENĚNÍ
Nadšenci do designu si jistě nenechali ujít již devátý ročník Czech Design Week v pražské galerii Mánes. Na břehu Vltavy vystavovali ti nejlepší z české scény i zahraničí a podívaná to byla velmi stylová. Ve světlem zalitých prostorech byly k vidění instalace módních značek, sklářů, šperkařů, výrobců nábytku a mnohých dalších. Pro každého něco. Součástí této akce byla i soutěž Czech Design Awards, která ocenila ty nejlepší z nich a také nové talenty. Pojďme se podívat na její výherce.
STUDIO 3
Česká módní scéna kvapí mílovými kroky kupředu. A zásluhu na tom mají především nekonformní tvůrci jako jsou Václav Černý, Vendula Menšíková a Jan Syrovátka. Jejich volná práce s tvary a barvami, stejně jako nebojácné odkazování na subkultury, jakými jsou třeba extravagantní The Club Kids z New Yorku devadesátých let, je dělají nepřehlédnutelnými. Dohromady spolu tvoří pod názvem STUDIO 3. I když stále ještě studují, už mají za sebou mnoho různorodých kolekcí, které však vždy pojí rebelský úšklebek v podobě atypických kombinací materiálů i střihů. Jejich mimozemský urban styl zaujal porotu natolik, že si odnesli hlavní cenu festivalu.
ADEMI
Zvláštní uznání poroty si vysloužily čisté linie a jemné barvy módního studia ADEMI. Většina jejich tvorby je z měkké kůže, a ještě měkčí merino vlny. Značka z Prahy zklidňuje stres velkoměsta sladkými kabelkami, obzvláště těmi z kolekce Candy Shop inspirované cukrlátky. Snad s sebou přináší i trochu klidu z lesů Šumavy, kde jejich produkty vznikají. Od prvotního prototypu, přes detailní úpravy, až po finální šití ADEMI ctí zásady lokální výroby. Tento fakt je v současné době rychlé módy jako pohlazení na duši, stejně jako samotný pohled na tyto krásné, pastelově zbarvené doplňky.
Space of Space
Bratři Jakub a Martin Klimešovi se svým projektem Space of Space míří ke hvězdám. Za pouhé dva roky existence stihli vyhrát mnoho ocenění a jejich zaoblené kreace z kovu jste už možná dokonce i zahlédli ve vaší oblíbené kavárně. Vyrábí totiž podnosy, ale také třeba police i stolečky, a to vždy v jejich typické paletě odstínů. Rozzářit si můžete třeba svůj pracovní stůl jejich organizéry v tónu podzimních oranžových listů nebo naservírujte své lásce snídani na šípkově červeném tácu. Žádná barevná nuda se u těchto výherců ceny BEST OF DESIGN rozhodně nekoná.
Mikolášková&Drobná
Knižní záložky a vázy, které jako by vypadly z obrazů de Chirica. Pokud vám toto jméno nic neříká, nevadí. Jedná se o představitele takzvané metafyzické malby. Pro ni je typické vyjádření klidu, ticha, nehnutosti. Je v ní obsažena nostalgie po antice, fantasknost, tajemnost a má emotivní náboj. Znázorňuje neskutečnost, fantazii, zneklidňující předměty odrážející snové představy. A přesně takové jsou i výtvory Terezy Drobné a Kristýny Mikoláškové, které autorky naaranžovaly na výstavě tak krásně, že si vysloužily cenu za nejlepší instalaci.
Pavlína Šváchová
Objevování je součástí procesu každého umělce, ale i Czech Design Weeku. Porotci vždy pátrají mezi kreativci po talentované nové krvi. Nejvíce se jim tento rok zalíbila Pavlína Šváchová, jejíž čárovité 3D objekty ze skla navazují na československý fenomén skleněných figurek. Její „figurky“ jsou volně inspirovány dětskou kresbou – neovlivněným prvotním kreativním projevem člověka. Kresba tedy byla v této kolekci osvobozena od papíru.
Všem výhercům ze srdce gratulujeme a už nyní se těšíme, co další jubilejní desátý ročník Czech Design Weeku opět přinese za inspiraci. Děkujeme také těm, kteří se za námi stavili u našeho MILE stánku a nadýchali s námi atmosféru svateb, které chtějí být stejně unikátní jako vystavovaná díla.
text: Aneta Zámečníková | foto: Anna Pleslová