Pro pány - Barbershop

interier_full_staff 

 PRVNÍ POMOC I BARBERSHOP I PRO PÁNY I TONY ADAM'S BARBERSHOP


Lazebník, bradýř, polbír. Posléze holič a dnes taky barber. Slovo, které u nás zdomácnělo, stejně jako profese, jež vrací holičskému řemeslu jeho trochu zašlý lesk. S Jiřím Bozděchem z Tony Adam’s Barbershop se podíváme nejen pod pokličku tohoto stylového vinohradského holičství, ale hlavně zjistíme, kdy si návštěvu barbershopu dopřát, jak si vybrat ten svůj a proč není barbershop jen útočištěm pro hipstery a übersexuály.

Jak už jsme naznačili v samotném úvodu, dějiny holičů, a tedy i barberů, sahají do daleké historie, kdy tato profese spojovala péči o tělo s rolí lékaře. Již ve starém Egyptě, Řecku i Římě se lazebníci těšili náležité úctě, ve středověku pak bylo jejich úkolem nejen perfektně ostříhat a oholit, ale také třeba pouštět žilou a vykonávat další chirurgické zákroky. První oficiální holičské organizace vznikaly od 13. století v Paříži, kde se mimo střihu vyučovala právě chirurgie a anatomie. Časem byly tyto role rozděleny a bradýřské řemeslo začalo pomalu upadat, ovšem v 19. století založil A. B. Moler první profesionální školu holičství. Od té doby se z holičství postupně stala vyhledávaná místa nejen pro úpravu zevnějšku, ale také pro různé diskuze společenské i politické a zároveň místa klidu a dobrého pití.

A tím se předznamenává funkce, která je vlastní i dnešním barbershopům. Kromě toho, že tu pánové doslova nastavují krk ostré břitvě či nůžkám a vydávají se napospas rukám holičovým, tak sem zároveň přicházejí relaxovat. Věnovat čas sám sobě je důležitý moment duševní hygieny, a to platí pro muže i pro ženy stejnou měrou. Pryč jsou doby, kdy v pánském holičství seděli kluci jako před popravou a čekali, kdy na ně přijde řada „s kastrolem“, aby to už měli za sebou. Návštěva barbershopu by měl být povznášející zážitek korunovaný okamžikem, kdy čerstvě upravený muž vyjde do ulic jako znovuzrozený. Jak ale upozorňuje Jiří Bozděch, chce to zvolit si ten svůj, protože i tady může kvalita kolísat, barbershopů přibývá jako hub po dešti a je důležité si vybrat, kam se budete chtít vracet.

170124 TA 125

TŘI PRAVIDLA

Samozřejmě záleží na tom, co přesně od této služby očekáváte právě vy. Je to jako s jídlem. Někdy se spokojíte s rychlým obědem v lahůdkách na rohu, ale dlouhodobě tam asi jíst nechcete. Potom budete nejspíš vyhledávat místo, které je vám sympatické, cítíte se tam příjemně a hlavně kde se k vám budou chovat s náležitou péčí, abyste za své vynaložené peníze viděli výsledek, se kterým budete spokojení. Stává se, že pro některé majitele bývá důležitější designové vybavení, ovšem na to podstatné, tedy profesionálně odvedené řemeslo, jaksi pozapomněli. V Tony Adam’s je absolutním základem perfektní střih vlasů a úprava vousů. Neopomenutelná je ale nabídka dalších služeb a produktů, s nimiž tu holiči ochotně poradí, hudba i stylové prostředí. To všechno jsou ingredience, které vytvoří tu správnou atmosféru a komplexní zážitek.

Nikdy byste neměli slevit ze tří požadavků, připomíná Jiří:

  1. perfektně proškolený profesionální tým holičů, který se neustále rozvíjí, nebojí se investovat do školení s elitními barbery třeba i ze zahraničí a neusíná na vavřínech
  2. spolupráce s ověřenými partnery při výběru používaných produktů
  3. empatický a profesionální přístup týmu k zákazníkovi, který má být vždy na prvním místě

 160712 TonyAdams  0190

Není holič jako holič

Muži bývají zvyklí chodit bez objednání a bez řečí do nejbližší rychlostřižny, kde jdou pánové na holení jako na běžícím pásu, ale to není případ barbershopů. Ne že by zdejší holiči neuměli být s nůžkami proklatě rychlí. Ale pečlivě udělaný střih si žádá trochu času a doporučuje se vychutnat si některou z nabízených procedur. Ruku na srdce, kolik péče věnuje muž po ránu své pleti nebo vousům? Znovu se vracíme k tomu, že návštěva barbershopu je jako prémiová relaxace. Věnuje se vám profík, který se vyžívá ve své práci, a jste v prostředí, kde vám rozumějí. Užijte si to. Ženy obvykle v kadeřnictví proberou důležité novinky a odcházejí nabité novou energií. Jestli si budete se svým barberem povídat, nebo budete svorně mlčet, to už je na vás, důležité je vypnout a nechat se opečovat.

Na Jágra už ne

Nejste si jistí, zda vám sluší spíš plnovous, nebo knír, případně byste rádi změnili účes, který vás provází už od druhé třídy? V dobrém barbershopu vám samozřejmě se změnou vizáže rádi poradí. Součástí každé služby je konzultace, kde barber se zákazníkem prodiskutuje, čeho chce klient dosáhnout a co je pro to zapotřebí udělat, jak je který účes náročný nebo nenáročný na údržbu či jaké produkty by se mohly hodit k domácí péči.

170228 TA 342

Co frčí

Nejdůležitější trend jste pochopitelně vy. Ale když už byste rádi věděli, jak zapadnout do moderního vzhledu, trendy platí pro účesy nejen u žen, ale i u mužů. Ještě před nějakou dobou byl velmi oblíbený hipster style, který teď pomalu, ale jistě ustupuje. Vousy jsou sice stále více populární, ale momentálně se nosí spíš úprava do ztracena – tzv. fade. Jinak bohatost plnovousu, nakroucení kníru, směr patky, zvýrazněná pěšinka nebo délka strniště se přizpůsobí vašemu vkusu a typu porostu. Hezkým trendem je třeba to, že se do barbershopu čím dál častěji vypraví otec se synem, aby se společně dali do gala.

160803 TonyAdams 389

Nerušit, pěstujeme

Vousy umějí žít svým vlastním životem, někdo je má rovné, jiný kudrnaté a další zas – obrazně řečeno – žádné. Pokud se muž rozhodne pěstovat si plnovous, hodně záleží na tom, zdali vůbec má tolik vousů, aby to vypadalo dobře. Chce to realisticky zhodnotit vlastní možnosti. V mládí nemá každý ještě dostatečně hustý porost, ale kdo o něm sní jakožto o znaku mužnosti nebo k dotvoření vyrýsované brady, měl by se holit pravidelně každý den a případně používat nějaký prostředek na podporu růstu. Samozřejmě ne každý dosáhne dostačujícího výsledku. Než čechrat vous ve stylu čaroděje Čáryfuka, je namístě buď hladké oholení, nebo upravené strniště.

Máte-li kýženou hustotu vousů, pak byste neměli zapomínat na správné produkty, ať je pro vás i vaše nejbližší okolí plnovous příjemným doplňkem vaší image. Pěkný plnovous si určitě žádá pravidelné návštěvy u barbera, který pomůže dodat vousům správný tvar a dopřeje jim náležitou péči.

Důležité nádobíčko

Když už je řeč o produktech, hodně záleží na tom, jaký typ vousů kdo nosí. Pro kníráče je určitě zapotřebí vosk a balzám. Pro muže s plnovousem je základem hřeben či kartáč na vousy, balzám nebo olej, který regeneruje i pokožku pod vousy a zároveň je změkčuje, takže nejsou tak tvrdé.

160822 TA 437

Rudovous

Barvení porostu na hlavě rozhodně není jen doménou žen, ale u mužů přece jen volíme spíš přírodní vzhled. Pokud už někdo využívá barvení vousů, tak většinou jen lehké tónování na zakrytí šedin, než že by šlo o výrazné přebarvování. Totéž platí pro vlasy. Ostatně jak jde o šediny, u mužů se většinou označují jako interesantní a atraktivní, tedy za předpokladu, že je dotyčný jedinec upravený. Samozřejmě pár barevných výjimek potvrzuje pravidlo, nicméně málokterý barbershop se barvení vousů věnuje.

Slyšet vousy růst

Nechat se ostříhat do foroty, jak víme, u vlasů ani vousů neplatí. Kdo chce vypadat upraveně, naučí se chodit pod nůžky pravidelně. Intenzita návštěv je velmi individuální. Víme sami, jak rychle nám porost bují a kdy už se přestáváme cítit komfortně. Nebo kdy si to potřebujeme dopřát jen tak. Do Tony Adam’s chodí i klienti, kteří se tu objeví každý týden či čtrnáct dní. Doporučený interval je mezi dvěma až čtyřmi týdny podle druhu vousů. Ideální je probrat téma přímo s barberem, který doporučí termín příští návštěvy.

170228 TA 176

Už to bude?

Čas je drahá komodita a nikdo ho nemá nazbyt. Aspoň takový máme pocit. A teď to zkusme otočit. Co když si čas prostě vyhradíme? V barbershopu Tony Adam’s zabere procedura Hot Towel zaměřená na vousy rovných čtyřicet pět minut. Tři čtvrtě hodiny intenzivní relaxace, po které se budete cítit i vypadat božsky. Je to určitě jeden z důvodů, proč někteří klienti chodí do zmíněného barbershopu pravidelně a ve velmi krátkých intervalech. Pohodlně se položit do křesla, vypnout telefon, dát si sklenku kvalitního drinku a na zlomek života naplno odpočívat, to je přesně to, co chcete. Pokud ale vysloveně pospícháte, vyberte si v menu některou z efektivních procedur a relax si můžete nechat na příště.

Já se dnes odpoledne žením

Čeká vás velký den. Když už nikdy, tak teď je ta správná chvíle svěřit se do péče profesionálům. Většina mužů chodí na úpravu jeden až tři dny před svatbou. Pánský střih je velmi odlišný od dámského, a pokud je dobře udělaný, vydrží mnohem delší dobu bez nějaké zásadní úpravy. Samozřejmě chodí na úpravu nejen ženich, ale třeba i svědek, případně otcové. Parta to pak může spojit v příjemnou pánskou jízdu. Tony Adam’s je k tomu účelu dokonce vybaven plnohodnotným barem.

Efektivní duši možná napadne, že by mohl barber přijet na svatbu. V zahraničí se to tu a tam objeví, nicméně jak říká Jirka Bozděch, ten správný zážitek je tvořen i místem a atmosférou, a pár hodin před svatbou už bývá ženich myšlenkami docela jinde než u vlastní frizury. Alespoň v to pevně věříme.

170124 TA 149

DSC07913

Pokus a omyl

Nevěsta už byla na zkoušce šatů, na zkoušce make-upu i na zkoušce účesu. Co vy? Určitě není od věci znát svého barbera a navštěvovat ho už nějakou dobu před velkou událostí než sázet na nějakou novinku a pak odcházet zachmuřeně se svraštělým obočím. Rozhodně doporučujeme minimálně jednu až dvě návštěvy předem, abyste přesně věděli, co můžete očekávat.

Pozor, žena v barbershopu

Zamilované páry se radí o ledasčem a chtějí si vzájemně vyhovět. Vztahuje se to i na barbershopy? Je to podobné, jako by muž doprovázel dámu svého srdce do kadeřnictví a komentoval délku střihu. Jedná se tedy o velice řídký jev. Partnerka má možná jasnou představu o tom, jak by chtěla svého muže upravit, ale vhodnější je spíš oboustranný respekt a důvěra. Zkušenosti holičů v dobrém barbershopu zaručují, že klient odchází se střihem na míru. Jirka z Tony Adam’s to shrnuje pregnantně: „Podle reakcí, které naši barbeři následně slýchají, je většina žen víc než spokojena, když se jim vrátí domů muž, který byl u nás.“

161020 TA 160

interier_kresla2

170124 TA 013

160803 TonyAdams 115

Kopie souboru interier_logo

161020 TA 478

161020 TA 257

DSC09025

text: Hana Janišová I foto: archiv Tony Adam’s Barbershop, www.tonyadams.cz