Plánování svatby

2021-05-15-Kata-Martin-full342

PRVNÍ POMOC I PLÁNOVÁNÍ SVATBY I SWEET CHIC SVATBA I WEDDING FACTORY 


Máte jasno, že se svou drahou polovičkou chcete strávit zbytek života. Také tušíte, jak by den, kdy si slíbíte svou lásku, měl vypadat. Měl by být perfektní a ve vašem stylu. A co dál? Jak z fantazií a představ utkat realitu, která bude pro daný pár i jejich blízké jednou z nejkrásnějších vzpomínek v životě? „Na začátek se vyplatí zmínit, že je velký rozdíl mezi plánováním svatby s agenturou a svépomocí. Přestože obecná doporučení bývají stejná,“ říkají Lucka a Marťa z Wedding Factory. Své zkušenosti vám předá i Kristýna Kleslová z agentury Sweet Chic Svatba.

Peníze až na prvním místě

Je to sice prozaické, pro někoho až přízemní, ale nutné. Stanovte si rozpočet, který bude vodítkem, až budete hledat vhodnou lokalitu a dodavatele, či až půjdete na první schůzku se svatebním koordinátorem. Ten vám může také podle ideální představy sestavit rozpočet, který budete podle potřeby upravovat. „K původní ideji snoubenců se pak vracíme, aby bylo jasné, že je den bude opravdu podle nich,“ dodává Lucka z agentury Wedding Factory.

Tady rozhodujeme my dva

Prosazení vašeho vlastního názoru (a nikoli dalších členů rodiny) je nutností, aby se svatební den povedl. „Ujasněte si s partnerem priority, mluvte o všem na začátku a postupně dané záležitosti řešte,“ upozorňuje Kristýna Kleslová z agentury Sweet Chic, podle které je komunikace mezi snoubenci naprosto zásadní pro to, aby později nevznikl stres při plánování. „Chcete svatbu pro mnoho lidí s následným večírkem, nebo naopak mikroobřad v rodinném kruhu? Podle tohoto rozhodnutí pak hledáme vhodné místo a prostory,“ radí Kristýna.

Našli, moji rádcové, našli?

Investice do svatebního koordinátora vás zbaví stresu, protože pokud se svěříte do rukou zkušeného profesionála, má přehled o cenách, výhodách i nevýhodách různých svatebních lokací a variant, dokáže dobře plánovat, kdy je potřeba co udělat. A když si organizujete svatbu sami? „Snoubenci často řadu podstatných věcí nechávají až na den D,“ upozorňuje na úskalí Marťa. Pamatujte na to, některé činnosti delegujte a všechno důležité vyřešte před samotnou akcí: platby, doručení věcí až na místo, budoucí novomanželé by v žádném případě také neměli ve svatební den sami vyzvedávat hosty, dorty či koláčky.

Čas letí jako bláznivý

Ačkoli tradice praví, že obřad má proběhnout od roka od zásnub, tento údaj může být – jako všechno ostatní – ryze individuální. Někdo plánuje roky předem, jiný to zvládne za měsíc. Většina párů ale směřuje termín svatby na některý z letních víkendů, takže pokud chcete nejlepší dodavatele a místo, roční předstih je nutnost.

S koulí na noze

Rozbíjení talíře, hod svatební kyticí nebo společná polévka. Tyhle tradice současné snoubence a jejich hosty stále baví, jiné však ustupují do pozadí. Nebo vy byste si snad přáli několik hodin hledat nevěstu? „Párů se vždy ptáme, zda jim tyto tradice dávají smysl,“ dodávají zkušené svatební koordinátorky Lucka a Marťa. Rozhodujete se, zda ten či onen svatební folklor do svého dne zakomponujete? Zvažujete organizovanou zábavu? „Vše začíná u vás. Líbí se vám ony tradice? Chtěli byste se také účastnit nějaké zábavy na svatbě někoho jiného? Kdo jsou vaši hosté? Myslete také na svůj celkový harmonogram a nechte tam pouze položky, které se vám zdají stoprocentně přínosné,“ doplňuje Kristýna, která svatby organizuje již osm let. 

Třešnička na dortu

Proč nezapomenout na výzdobu? „Hostům dáváte najevo, jak vám záleží na tom, aby se na vaší svatbě cítili dobře, a že si jejich přítomnosti vážíte. Je to stejné, jako když jdete do divadla ve společenských šatech. Svým oděvem dáváte hercům najevo respekt a vyjadřujete obdiv jejich práci,“ nabízí přirovnání Kristýna. Výzdoba by měla být především vkusná a podtrhnout vaši osobnost i místo, kde se svatba koná. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli svatební styl, řekněte si o pomoc. Koordinátorovi, nebo svědkům či přátelům. Stěžejní je, abyste předešli shonu, zmatkům a pocitu, že se vám váš velký den hroutí pod rukama.

image1

text: Anna Nosková | foto: Eli Kubíková (Wedding Factory), Sabina Povolná (Sweet Chic Svatba)