Fotografie a video na svatbě

58656824_1895888320515591_5379257877506555904_n

FOTO I VIDEO I PRVNÍ POMOC I SVATEBNÍ DEN I DIB PRODUCTION I HONZA MARTINEC


Světla, kamera a fotoaparát, akce! O co nenápadnější na svatbě jsou, o to důležitější roli během  ní  sehrávají.  Právě  díky  nim  bude  vzpomínání  na  tento  den  snazší.  Oba  se  ke  své  profesi  dostali  náhodou  a  oba  se  jí  zabývají  bezmála  deset  let.  Oba  také  ve  svém  oboru  představují to nejlepší z nejlepšího. Svatební fotograf Honza Martinec  a  svatební  kameraman  Jakub  Laššo,  který  s  Ondřejem  Kudynem  vede  DIB  production,  se  dělí  o  své  zážitky  a podněty.

Na co by se měl klient při výběru fotografa nebo kameramana soustředit?

Jakub: Aby se ztotožnil s jeho tvorbou a sedli si lidsky. Také by si měl dopřát čas, protože najít vhodného může chvíli trvat.

Honza: Já si taky myslím, že je nejdůležitější, aby si lidé vybrali toho, jehož práce se jim stoprocentně líbí, a aby si rozuměli. Přece jen jde o svatebního dodavatele, s nímž stráví docela dost času, a tak je důležité, aby se u toho všichni cítili dobře.

Co z toho je důležitější? Aby se klient ztotožnil se stylem fotografa či kameramana, anebo aby si sedli?

Jakub: Ztotožnění je skvělé, ale i tak se kameraman musí vždy přizpůsobit svatbě a osobnosti páru. Pořád jsme v práci. Je nutné potlačit umělecké ego, ponechat si nadhled a makat.

Honza: Styl fotografa bude samozřejmě na prvním místě. Třebaže vám fotograf připadá hrozně fajn, nenajmete si ho, pokud se vám nebudou líbit jeho fotky. Pokud si mě ale někdo vybere podle práce, věřím, že se setkáme i na osobní rovině.

honzamartinec_0350

Už jste někdy odmítli práci na svatbě, protože jste si s klientem nesedli? Jak moc je chemie důležitá?

Jakub: Už se stalo, že jsem se nedokázali přizpůsobit natolik, aby mohl být klient spokojený. Ještě jsme ale klienta kvůli jeho požadavkům neodmítli. Pokud měl z našeho pohledu nereálné požadavky, tak jsme mu vysvětlili, proč bychom to udělali jinak. Je to vždy o domluvě a vidí-li klient naši snahu pomoct mu k lepšímu výsledku, tak zpravidla otočí.

Honza: Už jsem nafotil několik svateb, na kterých jsem asi úplně být neměl, hlavně ze začátku. Stalo se třeba, že mě někdo doporučil, ale klienti měli úplně jinou představu o fotce jako takové. Všechny tyto zkušenosti mi pomohly přijít na to, co dělat chci a co ne. Proto se snažím být při prezentaci své práce autentický a přirozený. A ono to nějakým záhadným způsobem funguje. Přitahuje to klienty, kteří jsou v mnoha ohledech stejní jako já.

EH-161

Do jaké míry vlastně kameraman s fotografem spolupracují?

Jakub: Do značné. Snažíme se vyjít s každým, ale když se v tomto případě sejdou dva různé styly, tak tím pak trpí leda ten pár. Je dobré mít podobný přístup.

Honza: Hlavní je obřad, při něm musí oba fungovat opravdu společně, ale pokud má člověk respekt a empatii, na všem se dá domluvit.

Jaké nejčastější chyby klienti při výběru dělají?

Jakub: Kvalita něco stojí a v tomto případě to platí dvojnásob. Utratit patnáct tisíc za nekvalitní výstup? To mi připadá zbytečné. To ty peníze raději vezměte a jeďte na dovolenou.

Honza: Jednou z chyb, kterou kolem sebe občas vidím, je to, že si klienti vyberou fotografa na základě hezkých fotek na Instagramu a potom jsou z odvedené práce zklamaní. Myslím, že v dnešní době každý dovede udělat pár hezkých fotek ze svatby. Je extrémně důležité, aby klient viděl nejen hezké portréty při západu slunce, ale také fotky ze zbytku dne. Svatební fotografie je mix několika disciplín a vše musí sedět dohromady jako celek.

Jak dlouho dopředu si vaše služby objednat?

Jakub: Vždy záleží na konkrétním termínu, ale zpravidla tři čtvrtě roku až rok.

Honza: Někomu připadá šílené, zařizovat svatbu rok nebo dva dopředu, a s tím i souhlasím. Pokud máte nicméně své oblíbené dodavatele, které byste tam chtěli mít, začít rok dopředu není ničím neobvyklým. Aspoň budete mít hotovo a nemusíte se potom stresovat.

Janina + Petr 690-1

autor fotografie: Michaela Smetanová

Co je pro vaši práci během samotné svatby klíčové, ale ne každý klient si to uvědomuje?

Jakub: Důležité je třeba zázemí, ale ještě důležitější je mít svatbu v pohodě. Tedy například bez zbytečných přejezdů a tradic, co vám beztak nejsou blízké a děláte je jen proto, že se to tak zkrátka dělá, anebo protože je měla na svatbě sestřenice. To je o ničem. Když je v pohodě klient, jsme v pohodě i my. Ono to je takové klišé, že kameramani a fotografové nadávají na tradice, nerad bych tak vyzněl. Postupem času zjišťuju, že jsou vlastně dobré. Na rozdíl od okolních států jich tady moc nemáme a připadá mi to škoda. Strašně se mi líbí například slovenské čepčenie. Když je dobrá atmosféra, mohou být boží.

Honza: Já nechci a nepotřebuju nijak přizpůsobovat prostředí. Nejsem typ fotografa, který by si vybíral svatby podle místa. A kromě portrétů do focení nechci zvlášť zasahovat. Určitě je ale dobré, aby lidé nezapomínali, že i fotograf nebo kameraman jsou jen lidé a potřebují se taky během dne najíst.

Je dobré uspořádat předsvatební focení, anebo se alespoň několikrát sejít před samotnou svatbou?

Jakub: Je lepší si na sebe trochu zvyknout, potom je průběh hladší.

Honza: Pro mě je schůzka před svatbou zásadní. V dnešní době není vůbec problém se potkat alespoň online a trochu se poznat a všechno probrat. Většina lidí se bere poprvé a spoustu věcí si nedovedou představit. Předsvatební focení je zase fajn z toho důvodu, že díky němu lidé zjistí, že se nemají čeho obávat.

Je pro vás lepší, když je přítomný svatební koordinátor?

Jakub: Je dobré mít spolupracujícího organizátora, ale všichni musí táhnout za jeden provaz.

Honza: Svatební koordinace není disciplína pro každého. Koordinovat svatbu není tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Nám ale práci usnadňuje, neboť když není, tuhle roli kolikrát v podstatě zastupujeme my, neboť se snažíme lidem pomoct a poradit.

honzabarton0005_7141

Jak se díváte na organizovanou zábavu na svatbě? Jste pro, nebo je pro vás spíš nevítanou složkou?

Jakub: My s Ondřejem v bodě, kdy už ji vítáme, ale ať si samozřejmě každý dělá, co chce. Aspoň máme šanci odpočinout si.

Honza: U svatby je nutné, aby si ji lidé udělali přesně takovou, jakou ji opravdu sami chtějí. Nikdy se člověk stejně nezavděčí všem a pokud něco chcete, tak to prostě udělejte, je to přece váš den. A svatba jako taková je živý organismus a pokud se to samo přirozeně rozjede, tak může být na škodu to přerušovat nějakou nucenou zábavou. Jindy ovšem zase může pomoct zábavu rozproudit.

Jakou nejbizarnější věc po vás klient chtěl?

Jakub: Nikdy nic extrémního, jednou jsem zaskočil jako DJ, zase si ale místo mě nepředstavuj DJ Schaffa. Prostě bylo ticho, tak jsem někde za mixákem našel tlačítko Play a pustil nějaké songy.

Honza: Za ty roky ve svatbách jsem toho zažil opravdu hodně a na tento led bych se raději nepouštěl.

Existují ve vašich profesích trendy?

Jakub: Těžko říct. Pokud ano, nedokážu je posoudit, protože svatební video považuju velice subjektivní záležitost.

Honza: Začínám na to slovo být trochu alergický. Určitě jsou jako ve všem a ovlivňují nás, ale jak jsem říkal, nejdůležitější rada, kterou bych každému dal, je jednoduchá – udělejte si svůj den opravdu podle sebe. Kašlete na trendy, pokud vás nezajímají, protože za dva roky budou stejně zase úplně jiné. Já chci při své práci zachytit život. Ne trendy.

Honzo, nedávno ses ženil. Zjistil jsi o své profesi něco nového, když jsi byl na druhé straně, tedy klient?

Honza: Byla to strašně zajímavá a skvělá zkušenost, zažít to z druhé strany, a můžu říct, že od té doby svatbu prožívám s klienty přece jen trošku jinak. Najednou si dovedu mnohem lépe představit, co třeba před obřadem prožívají. Svatba byla pro nás opravdu nejlepším dnem v životě a přeji všem, aby ho mohli zažít také.

EH-76

text: Martin Váša, foto: archiv DIB production a Honza Martinec