MILE 9

IMG_8296 (kopie)

POETIKA SNĚNÍ

„Klid noci nám nepatří. Není majetkem naší bytosti. Spánek v nás otevírá hostinec pro přízraky. Ráno musíme vymést stíny; ráno je nutné za pomoci psychoanalýzy vyhnat zpozdilé nocležníky a dokonce z hlubin vyhnat dávnověké nestvůry, draka a saň,“ napsal francouzský filosof Gaston Bachelard v knize Poetika snění. Jak tedy uniknout z reality, která může být nejen všední, ale i tíživá a zdrcující? Oddejme se dennímu snění.

Pojem denní snění zavedl v šedesátých letech minulého století americký psycholog Jerome Singer a stručně řečeno jde o odklon pozornosti od vnějších podnětů či fyzických a mentálních úkolů, kterými se jedinec aktuálně zabývá, k vnitřnímu psychickému světu. Nejvíce sní malé děti, které poznávají svět a zpracovávají ho prostřednictvím denních snů. Ve středním věku se naše sny většinou zaobírají úspěchem, uznáním a mezilidskými vztahy. Stáří již nesní, ale vrací se ve vzpomínkách do minulosti. A v čem je vědomé snění užitečné? Zlepšuje náladu a zahání nudu, v denním snění můžeme bez obav a limitů plánovat budoucnost, trénovat různé situace, promluvy s ostatními, denní snění nám může ulevit v obtížných životních situacích a neobejde se bez něj psychoterapie.

Denní snění také rozvíjí kreativitu a částečně souvisí s brainstormingem – problém si totiž můžeme představit v jiném světle, z jiné perspektivy, uvolnit zábrany a najít nový způsob řešení. Výzkumy prokázaly, že jedinci s pozitivně laděnými sny orientovanými do budoucnosti jsou kreativnější. Spisovatelé Virginia Woolfová a James Joyce, malíři Marc Chagall či Jan Zrzavý, režiséři Jan Švankmajer nebo Tim Burton – to je jen zlomek umělců, kteří inspirační zdroje nacházeli a nacházejí v denním snění.

Dopřejme si vědomé snění, dovolme si toužit. Podívejme se na obyčejné věci a zkusme je popsat neobyčejným jazykem, hrajme si s obrazy, popustme uzdu fantazii, vciťme se do filmové postavy, zrežírujme si vlastní videoklip k oblíbené písničce. Snít můžeme kdekoli, doma, na ulici, v přírodě (jen ne za volantem). Můžeme snít v tichu, nebo si pustit hudbu, s očima zavřenýma, nebo pozorovat oblaka. Řečeno s Bachelardem, konkrétní idealizace „udržuje vřelost srdce, jež dává skutečnou dynamiku životu“. Díky snění se lépe vyrovnáváme se životem. Proto sníme sny a sami je také vytváříme.

Fotostory pro nás nasnímala fotografka Lucie Urban v brněnském ateliéru One Take. Za tónů hudby jsme snili o vůni jara, zdobili se květinami, těšili se na barvy, něžné sluneční paprsky a nové začátky a inspiraci, které probouzející se příroda přinese.

IMG_7429

IMG_7314

IMG_7293

IMG_7246

IMG_8033

IMG_7577

IMG_7540

IMG_7753

IMG_7606

IMG_7872

IMG_8461

IMG_8419

IMG_8445

IMG_8505

IMG_8354

IMG_8784

IMG_8803

IMG_8689

IMG_8752

IMG_8764

IMG_8621

text: Hana Janišová

foto: Lucie Urban

styling a koncept: Ilona Karásková

místo: Ateliér One Take

modelky: Adéla Šedová a Dominika Koňatová

make-up: Make-up Institute Prague, Vilma Baum a Petra Břenková

šaty: White Day

šperky: Kat.jewelry