MILE 17

M17_01

RENESANCE KRÁSY

Prostřený stůl a na něm skleněný džbán a sklenice – symbol pohostinnosti, pozvání, hojnosti. Ten výjev zná lidstvo už po řadu staletí a umělci jej v různých variacích mnohokrát zobrazili na svých plátnech. A namalovat sklo, to byla obzvlášť vytříbená dovednost renesančních mistrů. I my na stránkách jarního Mile malujeme renesancí inspirovaný obraz se sklem, a ne tak ledajakým. Svěží barevné tóny, typický ananasový dekor, ale i další kresby na skle jsou hrdým rukopisem mladé značky Klimchi. Líbeznou nevěstu zase zdobí šperky Mooyyy. Dvě české značky, které dokázaly zdánlivě nemožné.

Pojem renesance si spojujeme s obnovou, obrodou něčeho, co bylo a zase bude na výsluní. Přesně tak si v roce 2019 Lukáš Klimčák představoval cestu českého skla. A když se do podnikání pustí šikovný člověk s vizí, může takovou renesanci zažít i jinak mírně skomírající tradiční řemeslo. Během několika let se mladému a zapálenému podnikateli podařilo vrátit na výsluní původní český dekor, který si na počátku 20. století v Americe vysloužil přezdívku hobnail a který si tehdy oblíbily tisíce domácností. Protože sklo nemusí hledat kompromis mezi krásou a funkcí. Sklo má v sobě oboje. Díky Klimchi se tak historicky cenný dekor přehoupl do nového století a ve své moderní podobě se vrací na naše stoly. Malá umělecká díla vznikající pod rukama sklářů ve Sklárně Jílek v Kamenickém Šenově putují do celého světa a naplňují tak přání Lukáše Klimčáka, aby odkaz skvělé ruční práce rezonoval i v zahraničí. Nové kolekce pak vznikají pod taktovkou kreativního ředitele Františka Jungvirta, který s Klimchi spolupracuje od roku 2020.

Obdobný příběh prožívá značka Mooyyy, i ta povstala doslova jako fénix z popela a dnes září netušeným leskem. Syn původního majitele Tomáš Zempliner z ní za pět let vybudoval jednu z nejvýraznějších šperkařských dominant českého trhu a na stránkách aktuálního Mile se ještě objeví. Teď ať vám renesance foukne svěží vítr do plachet a probudí vaše smysly. Prostřená tabule rozkvétá barvami jako jarní louka a džbánek vody vykouzlí úsměv na tváři. Tomu říkáme znovuzrození radosti.

M17_02

M17_03

M17_05 kopie

M17_04

M17_09

M17_08

M17_10

M17_13

M17_07

M17_06

M17_11

M17_12

text: Helena Stiessová | foto: Martin Faltejsek | Styling: Magda Žůrková